Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

První vítězství pro Tannera Fousta, první pódium pro Timerzyanova

17.05.2011 | Autor: Petr Šulčík
První vítězství pro Tannera Fousta, první pódium pro Timerzyanova
Druhé pokračování Mistrovství Evropy zavedlo jezdce rallycrossové Evropy na nejvýše položené závodiště v celém seriálu.

 

Druhé pokračování Mistrovství Evropy zavedlo jezdce rallycrossové Evropy na nejvýše položené závodiště v celém seriálu. Trať v portugalském Montalegre, ležící téměř tisíc metrů nad mořem nám o tomto víkendu dala premiérové vítězství pro Američana Tannera Fousta, jezdícího v divizi SuperCars a tisíce větrem ošlehaných fanoušků, kteří sem každoročně na rallycross přicházejí.

ME 2011 - Portugalsko - finále

Portugalští pořadatelé přes zimu opět nelenili a stejně jako každý rok přistavěli něco málo tribun. Výsledkem byla fantastická atmosféra, kterou se může chlubit jen málokteré závodiště. I když všichni, kdo zažili závody na trati v Lousadě se shodují, že Lousada je, co do divácké kulisy, prostě neopakovatelná.

SuperCars

Jak již napovídá název článku, závod v Montalegre se stal jasnou kořistí 37 letého Američana Tannera Fousta, který si ke svým úspěchům na X Games, driftech a rally, připíše další významný zářez do pomyslné pažby úspěchů, tentokrát však v královské divizi rallycrossu. Tanner se hned od startu ujal vedení, které nikomu ani na okamžik nepůjčil až do protnutí cílové „pásky“. Klíčový okamžik v jeho jízdě nastal při výjezdů z Joker Lapu, kdy doslova přelétl, po normální trati jedoucí piloty, Dorana a Erikssona.

ME 2011 - Portugalsko - sobota

Druhé místo nakonec získal, po tvrdém souboji s Doranem a Timerzyanovem, týmový kolega Fousta, Andréas Eriksson. Byť se zdá být ve výsledkových listinách týmový double jasnou záležitostí, rozhodně tomu tak nebylo. Na druhém místě mohl být klidně Liam Doran nebo Timur Timerzyanov, který dokončil třetí, což je pro úřadujícího šampióna divize Super 1600 fantastický výsledek.

Úřadující šampión, Sverre Isachsen měl v sobotní části závodu potíže s motorem a s celkovým sedmým místem nemůže být rozhodně spokojen. Kdo bude chtít na závod také hodně rychle zapomenout bude finský mladíček Toomas Heikkinen, který jednu jízdu nedokončil a z druhé byl vyloučen, pro nesportovní jízdu, a tak odjížděl bez bodů.

ME 2011 - Portugalsko - sobota

Zajímavostí pak je, že všichni jezdci, kteří obsadili v anglickém Lydden Hillu pódiová umístění, tedy Ischsen, Jeanney a Laboulle, se nedostali ani do áčkového finále.

 

Super 1600

Nejvíce početná divize tohoto závodu nepřinesla na pódiovém umístění bohužel žádné překvapení, jako tomu bylo např. u SuperCars. Své druhé vítězství této sezóny si připsal mladičký Nor Andreas Bakkerud, jedoucí na voze Renault Clio.

Na dalších pozicích to však vřelo. Po delší době do čela závodu promluvil dánský pilot Ulrik Linnemann, který svojí fantastickou jízdou dokončil druhý. Celý víkend předváděl opravdu strhující, dravou jízdu, a tak je odměna v podobě stříbrného věnce opravdu zasloužená. Třetí dokončil vítěz B finále Daniel Holten, který zde startoval se zapůjčeným autem od Oliviera Bossarda. Náš Zdeněk Čermák nakonec dojel v áčkovém finále na šestém místě, čímž si udržel průběžnou třetí příčku v průběžném hodnocení Mistrovství Evropy. Bohužel zde štěstěna nebyla Zdeňkovi nakloněna.

ME 2011 - Portugalsko - sobota

V béčkovém finále měla česká republika dva zástupce, Kalného a Šustu. Jaroslav Kalný se svým Peugeotem 207 bojoval o postup s Danielem Holtenem, který nakonec B finále vyhrál, těsně před Jardou. Kalný letos nasadil krom nového auta i nový motor, který dle jeho slov nemá optimální výkon v nižších otáčkách. I když Jarda udělal pro postup do áčkového finále maximum, na Holtena to tentokrát prostě nestačilo.

ME 2011 - Portugalsko - sobota

Standa Šusta se už od Anglie stále trápí se svým motorem, který nemá optimální výkon. Mechanici dělají co mohou, ale příčinu se stále nedaří nalézt. Tento handicap mu neumožnil výrazněji promluvit do celkového pořadí tohoto závodu. Celkové jedenácté místo je tak pro Standu slušným bodovým ziskem.

ME 2011 - Portugalsko - sobota

Václav Veverka se účastnil céčkového finále a nutno podotknout, že představení to bylo věru divoké a akční. Hned v první zatáčce po startu se dostal do třenice s Clemensem Meyerem, který z této zatáčky odjel za naším Venou na třetí pozici. Meyer poté celé finále našeho jezdce otloukal jak „píšťaličku“, až po jedné ráně Veverkovi ohnul zadní nápravu a bylo všem českým nadějím konec. 

 

TouringCars

Lars Øivind Enerberg nezaváhal ani v druhém závodě a odvezl si opět zlatý věnec. Celý víkend nepoznal, co je to být na jiném, než prvním místě a finálovou jízdu vyhrál s velkým náskokem systémem start-cíl. Derek Tohill, úřadující šampión TouringCars, ani tentokrát nenašel na mladičkého Nora recept a tak se musel spokojit s druhým místem. Perfektní vstup do sezóny zaznamenal Koen Pauwels, bral opět třetí pozici. Se svými výsledky je určitě spokojen, neb po dvou závodech má tolik bodů, jako neměl v součtu za poslední dva roky v divizi SuperCars.