Mokré sosnovské drama

14.09.2014 | Autor: Petr Šulčík
Nedělní rallycross v Sosnové nabídl divákům pořádné drama až do poslední finálové jízdy, záplavu bláta a nepříjemný déšť.

Finálový den rallycrossového Rallycross Challenge Europe v Sosnové u České Lípy se nesl ve znamení bláta, deště a pořádně kluzké tratě, na niž doplatilo velké množství závodníků. Pořadatelé hned od ranních hodin vyhlásili mokrý závod a usnadnili tak soutěžícím volbu pneumatik. I tak ale nebylo jednoduché se na trati s množstvím kaluží a silnou vrstvou bláta vůbec udržet. Diváci, kterých branami Global Assistance Racing Arény v Sosnové i přes nepřízeň počasí nakonec přišly necelé tři tisíce, si tak užili hodně dramatické rozjížďky a i finálové jízdy. Kvůli velkému množství nehod a častým odtahům z trati ale museli rovněž překousnout chvíle zdržení, ale na to jsou zkušení rallycrossoví diváci zvyklí a dokáží být trpěliví.

Díky velmi špatnému počasí a blátivé trati bylo tentokrát v Sosnové více než jindy důležité co nejlépe odstartovat, protože už druhý vůz na trati dostával na čelní sklo takové přívaly vody a bláta, že stěrače sotva stíhaly. Ve finále historických automobilů 4x4 se všemi rozjížďkami až do A finále nejlépe propracoval Luboš Kužel s Audi Quattro, který nakonec zvítězil mezi historiky i celkově. Historické rallycrossové automobily nad 1600ccm, ovládl Jan Kubík s VW Golf a do 1600ccm byl nejrychlejším jezdcem Václav Veverka s Peugeotem 106.

RCE 2014 - Česko

Nepříznivého počasí a bláta na trati si asi nejvíce užili jezdci v otevřených Kartcross bugy v Mascom Cupu. Zde se nejvíce dařilo místnímu Tomáši Gomzjakovovi z Autoklubu Česká Lípa v AČR. Druhý skončil Jakub Mrvka a třetím nejrychlejším v kartcrossu byl Michal Benda. V rallycrossové třídě SuperNationals zvítězil Rakušan Thomas Strobl s Citroënem Saxo před domácím Romanem Častoralem s Opelem Astra OPC, který se ale díky výsledku mohl radovat ze zisku titulu zónového mistra. Třetí v SuperNationals skončil po skvělém výkonu Jan Ratajský se Škodou Felicia 1600. Jako one man show skončilo finále ve třídě TouringCars, kam nastoupili pouze tři závodníci. Ze souboje brzy vypadl Němec Marco Wittovski s Volkswagenem Golf, a tak se rozhodovalo mezi Rakušanem Helmutem Rösslem se Škodou Fabia a Belgičanem Josem Sterkensem s exotickým Volvo C30. Z vítězství se po suverénním výkonu radoval Jos Sterkens a obhájil tak titul v RCE kategorie TouringCars.

Největší drama a nejhodnotnější sportovní zážitek víkendového rallycrossu RCE v Sosnové letos bezpochyby přineslo finále automobilů kategorie Super 1600. V první zatáčce finálové jízdy došlo dokonce na menší tlačenici, které nejlépe dokázal využít domácí závodník Josef Šusta. Ten si vedení udržel až do cíle a od domácího publika a množství fanoušků na tribuně sklidil zasloužené ovace, stejně jako jeho bratr Stanislav Šusta, oba se Škodou Fabia. Boj o třetí místo nakonec obhájil Lotyš Artis Baumanis s Peugeotem 206. Dramatická finálová jízda kategorie Super 1600 byla skutečně zlatým hřebem víkendového rallycrossu a doslova zvedala diváky na tribunách z laviček.

Do finále kategorie SuperCars nakonec bohužel nepostoupil velmi rychlý Němec René Münnich s Audi S3, který se v B finále po skvělém startu připletl do nepříjemné kolize v první zatáčce, kde byl jeho vůz poškozen natolik, že Münnich musel odstoupit. Start se v A finále nejlépe povedl ruskému závodníkovi Roman Stepanenkovi s Citroënem C4 a ten se ujal vedení. Ani A finále se bohužel neobešlo bez havárií a trať po kolizi nakonec definitivně opustil lídr RCE kategorie SuperCars Němec Bernd Schomaker se Škodou Fabia. Ten ale i přesto získal titul v kategorii SuperCars – RCE. Rus Stepanenko si držel náskok, ale v nájezdu do předposledního kola při předjíždění o kolo pomalejšího soupeře málem opustil trať, když musel korigovat velký smyk na kluzkém blátě. To se mu nakonec podařilo a pro ruského závodníka to znamenalo sosnovské vítězství v prestižní kategorii SuperCars.

Kompletní výsledky - RCE, ZSE, MMČR 2014 - Česko (Sosnová)

text: Petr Eliáš