Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Martin Anayi: "Budoucnost rallycrossu je obrovská!"

4.03.2014 | Autor: Petr Šulčík
Martin Anayi: "Budoucnost rallycrossu je obrovská!"
Otázky a odpovědi ředitele FIA World Rallycross Championship Martina Anayie.

V letošním roce odstartuje první sezona nově vzniklého seriálu World Rallycross Championship. Rallycross se za poslední dobu stal nejrychleji se rozvíjející disciplínou motorsportu. Promotérem mistrovství je společnost IMG, která se nezabývá jen motorsportem, ale působí také na poli módy a dalších sportů.  Je zodpovědná za všechna televizní, obchodní a reklamní práva na všech dvanáct závodů světového šampionátu.

Zde jsou otázky a odpovědi Martina Anayie, člověka, který je v IMG zodpovědný za mistrovství světa v rallycrossu.

Zpráva, že rallycrossu byl přiznán status FIA mistrovství světa pro rok 2014 způsobil značný rozruch. Jakým způsobem k tomu došlo?

"Měli jsme v plánu povýšit šampionát na mistrovství světa až v roce 2015. Ale byli jsme ohromeni podporou mistrovství Evropy. Proto jsme se rozhodli do toho jít o rok dříve než bylo původně plánováno. S IMG, jako držitelem komerčních práv k mistrovství, jsme v silné pozici. Navíc můžeme využívat stoupající popularitu a sportovní kvalitu. FIA uznala, jak velkou práci jsme udělali v prvním roce. Víme, že budoucnost světového rallycrossu je obrovská a nyní máme skvělou příležitost předvést náš sport po celém světě."

Martin Anayi

Co rallycross liší od ostatních disciplín?

"Všechno! Rallycross je mix nejlepších prvků, které motorsport může nabídnout. Auta projíždí zatáčky smykem, nechybí zde skoky jako v rally. Základem aut jsou klasické vozy. Mají ovšem neuvěřitelné množství energie, s více než 600 koňskými silami a dosahují zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině za méně než dvě vteřiny. Pro diváky je tento sport zajímavý a vzrušující. Navíc z něj snadno můžeme vyrobit televizní přenos."

které TV stanice bude vysílat světě RX v této sezoně? 
Které televizní stanice budou vysílat rallycross v sezoně 2014?
 
"V roce 2013 byl rallycross vysílán ve více než čtyřiceti zemích a více než polovina závodů živě. V roce 2014 usilovně pracujeme na vysílání do padesáti zemí světa s ještě vyšším podílem živého vysílání. Nově bude rallycross vysílat britský Eurosport, osm závodů živě. Dále máme smlouvu s Viasatem ve Skandinávii. Dalšími společnostmi jsou, z těch největších, Al Jazeera Sport a Fox. Některá další partnerství budou ještě potvrzena."
 
Už jste oznámili podporu několika výrobců stejně jako účast zajímavých jezdců v čele s Jacquesem Villeneuvem. Co ještě můžeme v roce 2014 očekávat?
 
"S těmito jezdci a podporou výrobců to jistě bude napínavá sezona. Bude zajímavé sledovat jak si ostatní povedou ve srovnání například právě s šampionem formule 1 Villeneuvem. V průběhu sezony se na dalších závodech ukážou jistě další zajímavá jména."
 
IMG nedávno oznámila novou kategorii RX Lites. Co je důvodem?
 
"RX Lites se pojede minimálně na pěti závodech MS 2014. Je to první rok naší dlouhodobé smlouvy. Jednoduše řečeno, půjde o kategorii pro rozvoj hvězd budoucnosti. Všichni účastníci RX Lites budou soutěžit ve stejných vozech. Ale nejdůležitější věci jsou náklady, které jsou striktně dané. Měl by to být odrazový můstek pro mladé řidiče, kteří chtějí zdokonalit své schopnosti v rallycrossu." 
 
Jaká je budoucnost světového rallycrossu?
 
"To je zajímavá otázka. Chceme udržet stávající kvalitu, ale také se samozřejmě posunout dále. Pracovali jsme spolu s naším hlavním sponzorem Monster Energy na budování vztahů v rámci Evropy, ale nyní je třeba se zaměřit na nově se rozvíjející trhy jako je Španělsko a Rusko, kde je velký zájem o motorsport. Jsme také schopni reagovat na zájem v Asii, Latinské Americe a Středním východě. Je to vzrušující doba pro světový rallycross, ale nemám pochyb o tom, že nejlepší teprve přijde ... "
 
text: rallycrossrx.com