Juha Kankkunen na Setkání mistrů!

1.11.2014 | Autor: Petr Šulčík
Setkání mistrů v Sosnové 22. a 23. listopadu se zúčastní hvězda rallysportu první velikosti. Odstartuje zde jeden z nejlepších soutěžních jezdců historie - Fin Juha Kankkunen.

XIII. Global Assistance Setkání Mistrů v Sosnové u České Lípy v letošním roce navštíví jeden z nejlepších soutěžních jezdců historie a současně jeden z nejoblíbenějších soutěžáků. Fin Juha Kankkunen začínal v automobilových soutěžích rally sbírat úspěchy v osmdesátých letech, v době, kdy světovým rally vládla monstrózní skupina „B“ s níž získal svůj vůbec první titul mistra světa. Bylo to v roce 1986 s vozem Peugeot 205 T16 skupiny „B“. Byl jedním z mála, který dokázal zareagovat na zákaz monster skupiny „B“ v mistrovství světa a přesedlat na soutěžní vozy skupiny „A“, kde hned v roce 1987 obhájil mistrovský titul s Lancií Delta HF 4 WD a v roce 1991 přidal svůj další titul s legendárním vozem Lancia Delta Integrale. V roce 1993 získal svůj poslední titul mistra světa, tentokrát s vozem Toyota Celica Turbo 4 WD. Následovaly úspěšné roky v továrních týmech Ford, Subaru a Hyundai, kde závodil s tehdy vrcholnými vozy kategorie WRC. Vždy patřil mezi absolutní světovou špičku rally, o čemž svědčí 75 pódiových umístění a 700 vyhraných rychlostních zkoušek. Jeho poslední soutěží v mistrovství světa byla Finská Rally v roce 2010, kde s Fordem Focus WRC obsadil osmé místo. Juha Kankkunen je ale i vítězem Rallye Paris Dakar z roku 1988, kde dominoval s Peugeotem 205 T16. Bylo to mimochodem ve stejném roce, kdy na tehdy ještě africkém maratónu poprvé zvítězil Čech Karel Loprais s Tatrou 815.

Juha Kankkunen - RL San Marino 2014

Bez přehánění legendární soutěžní jezdec Juha Kankkunen bude účastníkem XIII. Global Assistance Setkání Mistrů v Sosnové u České Lípy a diváci jej uvidí hned ve dvou soutěžních vozech. Prvním z nich, s nímž Juha Kankkunen vyrazí do měřených paralelních jízd bude Škoda Fabia WRC, se kterou dosud nikdy nestartoval. V rámci exhibice se Juha Kankkunen představí i s historickým Opelem Kadett C-GT/E 16V Hájek Teamu, s nímž v roce 2011 Miroslav Janota získal titul mistra Evropy v rally historických automobilů.

Juha Kankkunen bude hlavní, ale ne jedinou hvězdou XIII. Global Assistance Setkání Mistrů, které se uskuteční 22. a 23. listopadu v Sosnové u České Lípy. Během hlavního programu v neděli 23. listopadu se divákům na autodromu představí špičkoví jezdci rally, rallycrossu a autokrosu z České republiky, ale i ze zahraničí. Kromě Juhy Kankkunena mají letos pořadatelé pro diváky i další překvapení v podobě velkých bavičů na trati autodromu do exhibiční části programu, k těm ale až příště.

Více informací o XIII. Global Assistance Setkání mistrů a dalších akcích na autodromu v Sosnové najdete na www.autodrom.cz a na facebooku.