Po sezonách v divizi Škoda Cup v Rallycross Cupu se loni Jaroslav Fikota přesunul do České trofeje historických vozidel. Ve své první sezoně skončil na druhém místě divize HA-1600. "Loňská sezóna byla fantastická. Na podzim 2024 jsem s trochou nadsázky bouchnul do stolu a řekl: "Příští rok pojedu s českým mistrákem historiky''. Dojel si k tátovi pro jeho ex kopcové auto, které mi věnoval a přes zimu, v každé volné minutě, na autě makal. Nutno říct, že nejsem žádný automechanik. O to víc jsem se radoval z každého úspěchu a nakonec bojoval o titul. Ten sice nedopadl, ale já si to užil, jako bych vyhrál mistrovství světa. Samozřejmě mi pomohlo několik mých kamarádů a jako vždy táta," říká k loňské sezoně Fikota.
Cesta motorsportem pro Fikotu začala v závodech do vrchu a na okruzích. "Závodit jsem začal v roce 2004 na kopcích. A od té doby jsem závodit nepřestal! Vystřídal jsem různá auta, několik seriálů a disciplín, zažil jsem si krásnou sezónu vytrvalostních závodů na okruzích, až jsem se dostal zpátky k tomu, co mě od mala fascinovalo nejvíce, a to k rallycrossu. V roce 2020 mě oslovil můj velký kamarád Lukáš Krotil, ať s ním jdu jezdit Škoda Cup felicií. Nejdřív jsem se tomu trošku smál, zvlášť když mi zadarmo postavil auto z kopřiv, ale nakonec to bylo jedno z nejlepších závodění vůbec," uvedl Fikota.
Rallycross sledoval už jako malý kluk. "Od malička mě táta bral na závody rallycrossu do Sedlčan, Sosnové, Římova nebo Rakouska. Měl jsem to štěstí, zažít nejen české legendy jakými byly a jsou Zeman, Koutný, Kalný nebo Šefr. Ale i na vlastní oči vidět závodit světovou špičku Hansena, Schancheho nebo Eklunda na brutálním saabu. To se samozřejmě podepsalo na mém dalším směřování, kdy jsem prostě věděl, že musím závodit," vysvětluje středočeský jezdec.
Několik jezdců před letošní sezonou avizovalo svůj odchod z historiků. A tak už prořídlé řady ještě více prořídnou. "I když nás loni nestartovalo tolik, tak to nebyla žádná ostuda a hezky jsme si zazávodili. Každý závod mohl, a často také vyhrál někdo jiný. Většinou jsme dojížděli ve vláčku a rozdíly byly minimální. Letos to ovšem nevypadá vůbec dobře, zatím nevím, jestli nepřijde někdo nový. Několik jezdců buď přechází do STC, nebo mají jiné plány. Zcela upřímně jsem přechodu do STC také zauvažoval. A je to vlastně můj fakt už poslední sen, který bych si chtěl splnit. Pro tento rok ale ještě ne. Uvidíme, co bude dál, z jisté piety mi přijde důležité tu třídu udržet, i když mě velice mrzí, že už nestartoval Marek Zeman nebo Pavel Koutný," řekl Fikota.
U vozu Honda Civic došlo po první sezoně v historicích k několika zásadním změnám. "Loni jsem záměrně, kvůli spolehlivosti a faktu, že je to první sezóna, jel úplně sériový motor a postavila se jen převodovka, i když jen synchronní. Výkon byl v podstatě dostatečný, největším handicapem byla váha. Loni jsem měl šílených 250 kilo navíc nad konkurencí. Letos máme velké změny, vzali jsme ostrý motor z mé kopcové Hondy a nechal jsem postavit hewlanda. Uvidíme, jestli bude auto tak spolehlivé jako bylo minulý rok. První testy ukázaly velký posun dopředu," uvedl ke změnám Fikota. První závod bude o nadcházejícím víkendu hostit rakouský Melk.
