Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Čtvrté letošní vítězství pro Timerzyanova

6.08.2012 | Autor: Petr Šulčík
Čtvrté letošní vítězství pro Timerzyanova
Ruský jezdec udělal další krok k titulu mistra Evropy.

Vítězstvím Timura Timerzyanova skončil sedmý podnik mistrovství Evropy. Bitva o titul v divizi SuperCars ovšem dále pokračuje. Největší rival ruského jezdce Tanner Foust dojel na druhém místě, třetí skončil Davy Jeanney. V divizi Super 1600 zvítězil Krysztof Skorupski, v divizi TouringCars byl nejrychlejší Robin Larsson.

 

Super 1600

Ani měsíční přestávka nic nezměnila na dominaci vozů Pinomäkiho stáje, ke kterým se opět chtěli přidat Linnemann nebo Skorupski. Pinomäki posadil do dalších dvou vozů Renault Clio v Belgii dva mladíky Joniho Wimana a Teemu Suninena, kteří minulý závod ve Švédsku absolvovali v kategorii JRX. A Joni Wiman dokonce svou první rozjížďku v rámci kategorie překvapivě vyhrál. Nejlepší výchozí pozici pro finále si zajistil Bakkerud před Wimanem a Skorupskim. Linnemannovi se příliš nedařilo a startoval až v B finále.

ME 2012 - Belgie

Českým jezdcům belgický okruh příliš nesvědčil a po třetí rozjížďce se do finále C probojovali pouze Stanislav Šusta a Pavel Vimmer. "Nevím čím, to je. V autě to vypadá, že rychleji už jet nemůžu, ale časy prostě nejsou," řekl Jaroslav Vančík. Podobně se vedlo také Zdeňku Čermákovi, defekt ve třetí rozjížďce postihl Václava Veverku.
I když stál až v poslední řadě startovního roštu finále C, dokázal Stanislav Šusta postoupit. Hned v prvním kole zajel do jokeru lapu, což mu vyneslo druhé postupové místo. Spolu s ním šel dále Timur Shigabutdinov. Finále B bylo hned po startu zastaveno. Po kolizi skončili mimo trať Meyer a Linnemann. K Meyerovi musela sanitka, naštěstí k žádnému vážnému zranění nedošlo. Po druhém startu šel do vedení Makarov následovaný Godfreyem. Shigabutdinov dostal v předposledním kole pravděpodobně za atak soupeře černou vlajku, kterou ovšem ignoroval a v posledním kole ještě stačil vystrčit z druhého místa Godfreye. Tím otevřel cestu do A finále týmovému kolegovi Suninenovi.
Po startu A finále se na první místo dostal Skorupski následovaný Bakkerudem. Rozhodla chyba norského jezdce, který v joker lapu vylétl do svodidel. Následně už měl Skorupski cestu k vítězství otevřenou. Na druhém místě dojel po skvělém výkonu Wiman před dalším finským jezdcem Leppihalmim.

ME 2012 - Belgie

SuperCars

Na startu nejsilnější divize stálo dvaadvacet vozů. Stejně jako loni se na svém domácím podniku ukázal rallyový jezdec Francois Duval. Startoval s vozem Peugeot 207 týmu Jean - Luca Paillera. Poprvé se v letošní sezoně ukázal také Frode Holte, svoji rychlost prokazoval také Francouz Jerome Grosset - Janin . Největšími favority však byli Timur Timerzyanov a Tanner Foust. Během rozjížděk nenechali nikoho na pochybách a Timerzyanov po dvou prvních místech třetí rozjížďku dokonce vynechal. Problém Pavla Koutného v první sérii rozjížděk spočíval v prasklém kloubu, jehož úlomek se pak dostal mezi brzdič a kolo. Výsledkem byl neočekávaný výlet mimo trať.

ME 2012 - Belgie

Finále C opustili v úvodu Jean-Luc Pailler a Alexander Hvaal. Cestu k postupu to tak otevřelo Pavlu Koutnému a domácímu Patricku van Mechelenovi. V B finále byl nejrychlejší Francouz Grosset - Janin, spolu s ním postoupil Jos Kuypers. Pavel Koutný dojel čtvrtý, desáté místo mu přineslo první letošní body.
První zatáčka A finále byla hodně těsná. Nejrychleji vyrazil Timerzyanov, Foust musel na chvilku mimo trať. Po kontaktu se svodidlem a následně s Doranem odstoupil De Keersmaecker. Na vedení ruského jezdce nic nezměnil ani průjezd joker lapem. Druhý skončil Tanner Foust. Podruhé na třetím místě v letošní sezoně dojel Davy Jeanney. Jos Kuypers využil znalost belgické tratě a po postupu z B finále skončil čtvrtý.

ME 2012 - Belgie

TouringCars

V divizi TouringCars bylo v Belgii adeptů na vítězství více. Hned v sobotu ukázal Roman Častoral, že Maasmechelen je jeden z jeho nejoblíbenějších okruhů, v neděli zase bylo nejrychlejší duo Larsson - Marklund. Častoral totiž udělal v obou nedělních rozjížďkách chybu, když ho dvakrát rozhodil hrb na šotolinové části. "Je to vždycky hodně nečekané, a pak už se tím nedá nic dělat. Nechci v tom místě totiž ubírat," vysvětloval Častoral. Další z favoritů Derek Tohill vyměnil během závodu motor a to podle pravidel znamená posun o osm míst na startovním roštu. První řadu A finále obsadili Marklund, domácí Pauwels a Larsson, za nimi stáli Bonnet a Častoral. Larsson se hned po startu dostal do vedení a to až do cíle nepustil. Roman Častoral nakonec po boji získal čtvrté místo. Po startu se jednu chvíli dostal až na šestou příčku, ale v závěru finále dokázal předjet Nora Steinsholta.

ME 2012 - Belgie

JRX

Druhý letošní závod juniorské kategorie vahrál Firmin Cadeddu před Kevinem Hansenem, Magdou Andersson a Adou Marií Hvaal. Poprvé jeli junioři s pohonem všech kol.

Ohlasy českých jezdců:

Pavel Koutný:
"Na to smůlu, co jsem tu měl to ještě dopadlo dobře. Škoda, že mě ve třetí rozjížďce zbrzdil maďarský jezdec, který celý víkend viditelně zaostával za ostatními. Musíme vyřešit problém s brzdami. Před zatáčkou musím totiž dvakrát šlápnout na brzdu, aby auto zabrzdilo. Tím pochopitelně ztrácím. Přes nedokončenou první rozjížďku jsem spokojen."

ME 2012 - Belgie

Roman Častoral:
"Při konkurenci, která dneska ze severu jezdí je toto umístění asi maximem, takže jsem spokojen. Ve finále jsem se chtěl dostat na vnitřek, ale nepovedlo se mi to. Pak už nezbývalo než jet a čekat jestli někdo odpadne nebo jestli někoho předjedu."