Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Cesty do Portugalska

29.04.2014 | Autor: Petr Šulčík
Cesty do Portugalska
První cesty českých jezdců do Portugalska byly velkým dobrodružstvím.

Píše se rok 1990. Několik českých jezdců dostává pozvání na rallycross do Portugalska. Ambiciozní pořadatelé by rádi v následujícím roce uspořádali podnik mistrovství Evropy. Seznam jezdců, kteří z celé Evropy dorazí na okruh v Lousadě nabízí zajímavá jména. Hansen, Palmer, Hutton, Doran, Persson. A mezi nimi česká výprava. 

Závodu se zúčastnili Václav Farka, Jindřich Malík, Jiří Jírovec a Jiří Soukup. Ten do Portugalska vyrazil dokonce avií. "Tehdy ještě nebyla tak hustá síť dálnic a silnic. Na závod jsme vyjížděli v pondělí a ve čtvrtek večer byli na místě. Nepříjemné bylo především papírování na hraničních přechodech," zavzpomínal Václav Farka.

Portugalsko

Několik zážitků má také Jan Macháček, tehdejší reprezentant, který v Portugalsku startoval dvakrát v letech 1992 a 1994. "Cesta se nám malinko začala komplikovat hned v Pasově. Jedna paní nás přehlídla při přejíždění z pruhu do pruhu a zlehka se "lízla" o náš autobus. Nešlo však o žádný zásadní problém, který by ohrozil naši výpravu," řekl Jan Macháček. Cesty dobře snášely i tehdejší autobusy Škoda, ať už šlo o typy RTO nebo ŠD. "Jako všem nám pochopitelně bouchaly kola. S tím se musel vypořádat každý," dodal.

Odměnou za dlouhou a namáhavou cestu pak byla skvělá atmosféra a vstřícnost pořadatelů, která provázela celý závodní víkend. "Už trenink se jezdil před 25 tisíci diváky. Samotný závod jich sledovalo ještě víc. A čím udělal člověk větší smyk tím sklidil větší aplaus. Diváky bylo slyšet přes hluk motoru až do auta," vzpomíná na skvělou atmosféru v portugalské Lousadě Jan Macháček. Pro jezdce byla vždy připravená nějaká "party", kde mohli ochutnat místní speciality a samořejmě proslulé portské. Portugalsko v kalendáři mistrovství nechybí ani dnes. Časy se však změnily. Už se nejezdí v Lousadě, ale na trati v Montalegre. Ta pravá portugalská atmosféra a nadšení místních diváků ovšem přetrvává.