Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Vítěz akademie míří do republikového šampionátu

5.11.2019 | Autor: Petr Šulčík
Vítěz akademie míří do republikového šampionátu
Vítěz letošní Rallycrossové akademie Martin Knápek by v příští sezoně chtěl závodit také v rámci mistrovství ČR.

Rallycrosssovým příznivcům Martina Knápka asi netřeba příliš představovat. Kromě toho, že třináctiletý jezdec závodí v Rallycross Cupu, ujal se v létě také mikrofonu a svým hlasem spolukomentoval závod v Sedlčanské kotlině. V příští sezoně by kromě Rallycross Cupu rád závodil také v rámci mistrovství republiky divize National 1400. Závodit začal v osmi letech a aby dosáhl na pedály, seděl v dětské sedačce.

Začátky ve slalomu

"Už od slalomů vedle mě musel kvůli věku jezdit dospělák. Se mnou jezdil taťka a myslím, že to byl skvělý učitel. Navíc mě učí všechno o technice, protože mě to baví a taky si myslím, že je důležité, aby závodník věděl, jak jeho auto funguje. Letos jsem ještě začal spolupracovat s Romanem Častoralem, který mě jezdecky posunul zase o kus dál."

Proč rallycross?

"Slalomy jezdil i starší brácha Patrik. Časem hledal něco nového a vyhrál to rallycross. A já jsem to díky našim mohl zkusit s ním. To mi bylo 10 let. Hned první rozjížďku jsem věděl, že tohle je to pravé. Baví mě střídání povrchů, kontakty i přímé souboje se soupeři. Začínal jsem s bráchovou Škodou Favorit. Chtěli jsme se střídat ve dvou třídách. Ale potom, co jsem mu ji asi po třetí rozjížďce vrátil o půlku kratší a on nemohl jet dál, mi taťka postavil felicii. To bylo úžasný auto. Dva roky po sobě jsem s ní vyhrál juniorskou kategorii a byl jsem druhý v Škoda Cupu, to byla dospělácká kategorie škodovek. Letos jsem jel s novým vozem VW Polo skupiny N1400 v Rallycross Cupu."

Sezona 2019

"Musel jsem si zvyknout na nové auto. Polo je o hodně rychlejší než Felicie a také má jiné jízdní vlastnosti. Hodně jsem trénoval a na závodech jsem makal na 110%. Skončil jsem druhý v celkovém hodnocení. Mám z toho fakt radost."

Budoucnost

"Chci jet zase Rallycross Cup a navíc bych šel rád do mistrovství České republiky. Ale i když jsem pro spoustu lidí pořád „prcek“, tak moc dobře vím, že je to finančně náročné. Kdyby se našel partner, který by do toho šel se mnou, tak bych byl moc rád a moc by mi to pomohlo."

Závodnický sen

"Vidím se za volantem superkáry na startu v Hellu s týmovým kolegou Andreasem Bakkerudem :-)."

Škola má přednost

"No, asi jako většina dětí bych tam nejradši nechodil, ale vím, že vzdělání je důležité. Proto se snažím učit a zatím mám vyznamenání."

Závěrem....

"I když na trati jedeme každý sám za sebe, nic bych nedokázal bez mého týmu. Proto bych tu chtěl poděkovat rodičům za to, co pro mě dělají a že luxusní dovolené vyměnili za moje závodění. Díky taťkovi za všechno, co mě naučil a že vždycky opraví všechno, co na závodech rozbiju. Díky mamce, že je můj nejlepší spotter a díky bráchovi, že prodal svého závoďáka, aby mě mohl tuhle sezónu podpořit a taky všem, kteří mi fandí a pomáhají mi."