Setkání mistrů vyhrál Marc Basseng

19.11.2012 | Autor: Petr Šulčík
O uplynulém víkendu se setkali mistři volantu v Sosnové u České Lípy. Diváci viděli silné vozy v rukou domácích i zahraničních hvězd.

Víkendové XI. Global Assistance Setkání mistrů bylo událostí, která potěšila účastníky i množství diváků, jenž do Sosnové u České Lípy v tento podzimní čas vyrazilo. Mistři automobilových disciplín jako je autocross, rallycross a automobilové soutěže rally předváděli skvělý sport na atraktivní a zabezpečené trati autodromu. Díky ochotě zúčastněných závodníků a návštěvníků XI. Global Assistance Setkání mistrů se podařilo shromáždit i finanční sumu, která byla předána rodině Bohuslava Ceplechy, kterému byla tato víkendová akce in memoriam věnována. Čerstvý mistr světa v rally, irský jezdec Craig Breen předváděl dokonalé zvládnutí Škody Fabia WRC s níž se probojoval až do finále kategorie WRC Open, kde nestačil jen na Martina Prokopa s Fordem Fiesta WRC. Třetí místo je výsledek pěkné jízdy Škody Octavia WRC, kterou krotil Silvestr Mikuláštík. Kategorie WRC Open, ale ani tento rok nebyla absolutně nejrychlejší. Tím, kdo se postavil na pomyslný trůn nejvyšší a zvítězil v celkovém hodnocení XI. Global Assistance Setkání mistrů byl Němec Marc Basseng se Škodou Fabia MK I v kategorii Rallycross Supercars. Mistr světa FIA GT, Marc Basseng byl s časem 2:52,690 téměř o dvě vteřiny rychlejší než Martin Prokop. Mezi speciály rallycross Supercars skončil na druhém místě Rene Münnich se Škodou Fabia. Ten ale bohužel finálovou jízdu nedokončil. Na třetím místě skončil Anton Marklund s VW Polo.

Setkání mistrů Sosnová 2012

Třída produkčních vozů rally, výhradně značky Mitsubishi, s názvem 4WD Open se stala kořistí navrátilce za volant soutěžního vozu, tedy Martina Semeráda, jemuž tribuny Global Assistance Racing Arény za jeho rychlou a velmi atraktivní jízdu mohutně aplaudovaly. Podpory se tento jezdec dočkal i od Švéda Patrika Flodina, který během finálové jízdy usedl právě vedle Semeráda na sedadlo spolujezdce. Druhý ve třídě 4WD Open skončil Jan Sýkora. Ten ale finále rovněž nedokončil. Třetí místo patřilo baviči publika, Martinu Hudcovi. Mezi dvoukolkami třídy 2WD zvítězil rallycrossař Roman Častoral s Opelem Astra OPC, druhý byl Miloš Vagner s Citroënem C2 S1600 a třetí byl Václav Dunovský s Citroënem DS3 R3T.

Rallycrossové dvoukolky Super 1600, kde byla citelná nadvláda značky Škoda, ovládl Stanislav Šusta, před Zdeňkem Čermákem a Mandie August. O vítězství v autocrossových junior buggy si to mezi sebou rozdali Jakub Kubíček a Tomáš Gomzjakov, kdy úspěšnějším byl ten první jmenovaný. V kategorii silných Superbuggy zvítězil Tomáš Pospíšilík, druhý byl Roman Keřka a třetí nestárnoucí Jaroslav Hošek.

Velmi zajímavý náboj měl souboj historických rally vozů, kde ve finále jen těsně, a po vlastní chybě, souboj s vítězem Václavem Pechem jun. s BMW M3 prohrál Jiří Navrátil s Fordem Sierra RS Cosworth. Třetí skončil s krásným Audi Sport Quattro skupiny B Jiří Žáček.

Co dodat závěrem? Poslední závod automobilové sezony roku 2012 se vydařil a dal alespoň na chvíli zapomenout nešťastným událostem, které v tomto roce motorsport postihly. Účastníci XI. Global Assistance Setkání mistrů, média i diváci, dali najevo, že mají o automobilový sport zájem, a že nelze na milovníky motorsportu pohlížet jako na vyvrhele na okraji společnosti tak, jak to v posledních dnech některá média prezentovala.

Pořadatelé XI. Global Assistance Setkání mistrů děkují všem účastníkům za to, že do Sosnové přijeli, a všem divákům za dodržování všech bezpečnostních opatření, díky čemuž jsme mohli bezproblémově dokončit tento ročník oblíbené motoristické akce. Zvláštní díky si zaslouží také hlavní partneři této akce v čele s generálním partnerem - společností Global Assistance, která stejně jako Mogul stojí za startem hvězd rallysportu z mistrovství světa WRC.