Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Sedlčany podruhé

9.08.2022 | Autor: Petr Šulčík
Sedlčany podruhé
Ohlasy po druhém letošním sedlčanském závodě, který se kromě českého šampionátu rovněž započítával do mistrovství Zóny střední Evropy.

Ještě před startem skvěle připravenou trať, která dostala novou vrstvu šotoliny, zkropil noční déšť. To zapříčinilo mírné ranní zdržení, jinak ale v Sedlčanech vše organizačně klapalo a závod se odjel bez větších havárií. Ukázala se také řada bývalých jezdců, kteří zavzpomínali na legendárního Miroslava Šefra. Závod se uskutečnil jako jeho memoriál. Škoda jen, že se v jednotlivých divizích nesešla větší konkurence. Už před startem bylo jasné, že o vítězství v divizi SuperCars se mezi sebou utkají Aleš Fučík a Zbigniew Staniszewski. Polák tentokrát Fučíkovi vrátil dva měsíce starou porážku z prvního sedlčanského závodu. Třetí dojel navrátilec Miroslav Neumann. Výborný výkon z předchozího závodu zopakoval v divizi Super1600 Václav Tůma, který poprvé ve své kariéře zvítězil. Jako jediný ze čtyř startujících se dokázal vyvarovat vážnějších chyb. Druhý nakonec dojel Petr Třešňák a třetí Libor Teješ. Jan Ratajský dokončil finále se dvěma defekty. V úvodu finále dokonce najížděla na skok vedle sebe hned trojice jezdců této divize. Někdo musel z kola ven.

Roman Častoral zaváhal jen v úvodu, kdy skončil druhý za Jakubem Kowalczykem. Ve zbytku závodu nedal polskému jezdci šanci a zaslouženě v divizi SuperTouringCars -2000 zvítězil. Třetí místo bral Jakub Michal. V STC +2000 vyhrál všechny jízdy polský jezdec Slawomir Woloch, druhý dojel Tomáš Michal a třetí další Polák Halk. V STC -1600 docházelo na ostré souboje mezi Martinem Knápkem a Radkem Dvořákem. Ten nakonec z finále po technické závadě (poloosa a řízení) zřejmě po souboji v první zatáčce odstoupil. Vyhrál Knápek před Tomášem Stránským a Konradem Gryzem. Jen v jedné kvalifikaci našel přemožitele v divizi National1600 Jiří Štěrba. Ve finále za sebou nechal Lukáše Pecha a Tomáše Nejdla. V divizích historiků se z vítězství radovali Pavel Koutný, novic na rallycrossových tratích Ondřej Mezihorák a Luboš Čížek.

Ohlasy jezdců (průběžně aktualizováno):

pozn.: V případě zájmu zašlete ohlas na redakční e-mail.

SuperCars

Aleš Fučík: "Trať byla výborně připravená, na tomto povrchu se dá závodit i na mokru. Na skoku už se ovšem tolik neskáče. Organizačně všechno fungovalo výborně. Do závodu jsme šli s osvědčeným nastavením z minula. Bohužel ve třetí kvalifikaci jsem udělal chybu a přišel o výhodu první startovní pozice. To je v Sedlčanech pro vítězství zásadní. Na osychající trati mělo auto přebytek výkonu a chyběla trakce na zadní nápravě. Nevím jestli se něco neudálo v zadním diferenciálu, to zjistíme až na dílně. To mělo za následek i chybu ve finále. Tím bylo rozhodnuto."

Miroslav Neumann: "Po 5 letech jsem znovu usednul za volant svého Mitsubishi. V sobotu to bylo spíš o seznamování se s autem a snaha o postupné zrychlovaní, které nám pokazila prasklá hřídel v diferenciálu. V neděli už vše probíhalo bez problémů a ve finále jsme si pěkně zazávodili na výborně připravené trati."

Super1600

Václav Tůma: "Na závody v Sedlčanech jsem se těšil a musím říct, že se nám víkend povedl na výbornou. Po sobotních rozjížďkách jsem byl na prvním místě. Nedělní rozjížďka se mi taky povedla a do finále jsem startoval z prvního místa. Do finále jsem šel s klidnou hlavou a závod jsem si chtěl hlavně užít a odjet čistě. Ze začátku finále jsem bojoval o svoji pozici, ale nakonec se zdařilo a ujal jsem se vedení. Po vyjetí z joker lapu jsem se vrátil zpět na první místo. Finálová jízda mi připadala nekonečná, ale když jsem konečně viděl šachovnicovou vlajku, oddechl jsem si. V cíli jsem měl neskutečnou radost, že se mi podařilo zvítězit. Tenhle víkend si budu ještě dlouho pamatovat."

Petr Třešňák: "Druhý závodní víkend v Sedlčanech máme za sebou. Pro nás je to domácí podnik a vždy se velmi těšíme. Sice jsme se nevyhnuli technickým problémům, ale to už k závodním vozům, které jsou hnané do extrémního zatížení prostě patří. Naštěstí nás ani jedna závada nezastavila. Za to samozřejmě velké dík mechanikům a naší “Dáje”, že to vydržela. Jsem také rád, že počasí vyšlo opravdu na jedničku a to bylo znát na divácké účasti. Byl to hezký pohled, na to množství lidí, co nás závodníky chodí sledovat. S klukama to byl opravdu vyrovnaný boj, jelo se velmi rychle a do poslední chvíle nebylo rozhodnuto. Tohle vše potvrdila finálová jízda, která opravdu zamíchala kartami. Velká gratulace patří Vaškovi Tůmovi za parádní výkon. Rád bych poděkoval celému teamu Atlantik Racing za skvěle odvedenou práci."

Libor Teješ: "Sobota pro nás byla opět náročná. V Q1 jsem po startu dostal ránu na zadní nárazník od Petra Třešňáka a ta mě roztočila natolik, že jsem vyjel mimo trať. Dojel jsem tedy na čtvrtém místě. V Q2 jsem startoval z venkovní pozice, takže po startu jsem zvolil ihned joker lap a jel jsem stíhací jízdu. Ovšem, praskl třetí držák motoru (reakce) a bylo velmi obtížné řadit rychlostní stupně, takže jsem neměl rychlé tempo. Poslední kvalifikace v sobotu byla skvělá. Po startu jsem všechny podjel vnitřkem a první místo jsem si udržel až do cíle. Q4 jsem vyhrál způsobem start - cíl, tím pádem jsem si vybojoval první řadu do finále. Po startu jsem měl krátký souboj s Václavem Tůmou, ale zajel jsem do jokeru lapu a dostal se přede mě Jan Ratajský. Po souboji s Ratajským jsme si oba udělali velkou škodu na autě a propadli jsme se až na konec startovního pole. Tento kontakt mezi mnou a Honzou mě moc mrzí. Prasklo mi řízení a doprava jsem musel zatáčet přes ruční brzdu. V Sedlčanech je více pravotočivých zatáček, takže to byl celkem problém. Honzu jsem nakonec v posledním kole předjel a dovezl domů třetí místo. Konkurence byla velká, všichni jsme měli stejné tempo, ale štěstí v Sedlčanech nebylo na naší straně. Ještě jednou gratuluji Vénovi k prvnímu místu! Děkujeme také všem, kteří nás podporují a drží palce, příště budeme ještě rychlejší!"

Jan Ratajský: "Na druhý a zároveň poslední domácí závod jsem se velice těšil. Sice jsme byli na startu pouze ve čtyřech vozech, všichni ale mohli bojovat o vítězství. Bohužel už od první rozjížďky to bylo dosti tvrdé, ale říkal jsem si, že postartovní strkanice k rallycrossu patří. Sice my přišlo divné, že race director nic moc u nás v kategorii neřeší. I slovní varování a upozornění by pomohlo. Podle mě by kontaktů ubylo, ale nic takového se ale u nás nedělo, protože tvrdosti spíše přibývalo, než aby se vytratila. I proto podle mě bohužel ve finále došlo ke dvěma zbytečným kontaktům s Teješem, které nebyly úplně férové. Ten se poprvé trefil tak přesně, že mi ohnul zadní podběh, který mi zničil zadní kolo a aby toho nebylo málo tak v dalším kole my ji nandal na přední kolo tak, že mi urazil kus disku a pak už bylo vymalováno. Snažil jsem se nějak dojet, ale po dvou kolech to moc nešlo. Dost mě vzniklá situace mrzí, a pokud se to nezačne pískat, tak z toho bude pěkná mela."

SuperTouringCars -2000

Autosema Racing (Jakub Michal, Tomáš Michal): "V sobotu jsme se trochu trápili s nastavením brzd a podvozku, ale v neděli se vše povedlo vyladit a auto šlapalo na 100% a bylo to vidět. Závod byl nesmírně náročný plný tvrdých soubojů na trati a složitých oprav v depu. Ale nakonec Jakub vybojoval v super silné konkurenci ve finále krásné třetí místo a Tomáš dokázal dojet na neskutečném druhém místě."

Martin Šindelek: "V sobotu hned v první rundě se mi podařilo ohnout brzdový pedál, ale potom vše fungovalo dobře a po vyrovnaných soubojích s Jakubem jsem bral třetí místo z rozjížděk. Ve finále jsem musel odstavit auto hned v prvním kole kvůli závadě na diferenciálu. Nyní máme spoustu práce s opravami do příštího závodu v Melku."

SuperTouringCars -1600

Martin Knápek: "Do Sedlčan se vždycky těším, protože je to trať, na které jsem začínal. Letos tam navíc udělali velký kus práce a i během celého závodu trať udržovali ve skvělém stavu. Od první rozjížďky mi bylo jasné, že to opět bude boj hlavně s Radkem Dvořákem a bylo to tak. Každou jízdu jsme závodili o desetiny sekundy. To mě bavilo a navíc hodně zrychlilo, protože jsem musel pořád jet na hraně a neudělat jedinou chybičku. Rozjížďky se mi podařilo celkově vyhrát a do finále jsem šel tedy z pole position. Tam se mi povedl start, ujal jsem se vedení a vytvořil si dostatečný náskok, ale i tak mě mrzí, že kvůli technické poruše musel Radek ve třetím kole odstoupit a nemohli jsme tak závod dobojovat až do konce. Přesto mám z vítězství radost a chtěl bych moc poděkovat mým partnerům a týmu."

Radek Dvořák: "Finále jsem nedokončil kvůli hloupému kontaktu s Martinem Knápkem. Stejně mi jí dal také po startu čtvrté kvalifikace. Rána šla na přední kolo, odneslo to řízení a poloosa."

Michal Sklenář: "Na tyto Sedlčany jsem se těšil úplně nejvíce, protože je beru za domácí a nejoblíbenější trať. Trénink na mokru a 3. místo, první rozjížďku jsem dokončil též na 3. místě v závěsu za Martinem Knápkem a Radkem Dvořákem.Při najíždění na 2. rozjížďku mě ještě v depu okamžitě zastavil Ondra, který mi ten motor stavěl, že se mu nezdá zvuk, který vychází z motoru. Následovalo nenastoupení do 2 a 3. rozjížďku, protože jsme na nic konkrétního nepřišli. Do toho po 10 hodinách cestování dojel z domu brácha, který se nabídl, že to otočí do Olomouce pro rezervní sériový motor, ale po poradě jsme usoudili, že to nemá cenu... Takže tím pro mě závody skončily. V pondělí večer jsem si dal po práci noční, vytáhnul motor a v úterý už byl v Silponix racing na rozdělaní, kde jsme přišli na to, že praskl kousek pístu ze spodu ojníčního čepu a vydřel drážku do bloku. Když se to podaří opravit a složit na další závod do Rakouska, budu moc rád a když ne, tak momentálně nevím, co bude dál."

National 1600

Jiří Štěrba: "Celý víkend se nám dařilo vyhrávat až do finálové jízdy. Ze Sedlčan jsme si odvezli cenné body za první místo. Lukáš Pech a Mára Honzík mě nenechali ani jednou vydechnout, byly to napínavé boje až do konce. Tento víkend hodnotím jako velmi podařený a užitý. Teď se jdeme připravovat do Melku. Děkuji týmu a rodině."

Lukáš Pech: "Celou sobotu jsem se přetahoval se soupeři o první příčky a nebýt pár menších taktických chyb, které nastaly na spoterském stanovišti, tak jsem v neděli startoval ze druhého místa Ale nakonec to ani nevadilo, protože jsem jel jako drak a v semifinále dokonce zajel nejrychlejší čas. Do finále jsem vyjel jako druhý, a i když byli ostatní fakt neuvěřitelní borci, uhájil jsem svou pozici až do konce! A mezi juniory jsem byl i tak první! Byl to prostě parádní závod! Opět nemůžu jinak než poděkovat svému trenérovi Romanu Častoralovi, který mě na závod připravoval a dával mi v jeho průběhu cenné rady, tátovi za dobrou práci v roli spotera a samozřejmě také mechanikům, kteří dokázali dostat twingo do skvělé formy!"

Sestřih - ZSE 2022 - Sedlčany (CZ) - Best of Petr Flosman

Sestřih - ZSE 2022 - Sedlčany (CZ) - finále STC -2000 a Kartcross z dronu