Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Rallyové hvězdy v rallycrossu

5.09.2013 | Autor: Petr Šulčík
Rallyové hvězdy v rallycrossu
Kromě Sebastiena Loeba se ve Francii v divizi SuperCars představil poprvé v rallycrossu také Kris Meeke.

Devítinásobný mistr světa v rally Sebastien Loeb absolvoval svůj druhý rallycrossový start. V loňském roce dokázal vyhrát prestižní X Games v Los Angeles. V mistrovství Evropy to však pro něj byla premiéra. Diváci tak na trati měli možnost sledovat dva mistry světa v rally. Vedle Loeba jím byl Petter Solberg, který letos jede kompletní seriál. Francouzský fenomén tentokrát nestartoval s vozem Citroën DS3 týmu Hansen Motorsport, ale "déestrojku" mi připravil tým Hervého Knapicka. Vůz si měl možnost na trati v Lohéacu vyzkoušet už v průběhu srpna, kdy absolvoval s týmem speciální testování. 

ME 2013 - Francie

Svým výkonem v samotném závodě rozhodně nezklamal, mezi rallycrossovými specialisty to ovšem neměl vůbec jednoduché. V první rozjížďce skončil dokonce až na šestnáctém místě. Nejlépe se mu vedlo ve druhé jízdě, kdy dobře odstartoval, jel ve vedení a zajel pátý nejrychlejší čas. Druhý den zaznamenal desátý a jedenáctý čas. V konečné klasifikaci po rozjížďkách skončil na devátém místě a v prvním semifinále stál ve třetí řadě spolu s dalším rallyovým jezdcem Henningem Solbergem. Mezi tři nejlepší se nedostal, když dojel na čtvrtém místě. Zklamán ale rozhodně nebyl. Po celý víkend byl v obležení, kamkoli se pohnul, stále měl kolem sebe dav lidí. Při jeho jízdách lidé stáli a povzbuzovali. Svůj výkon nikterak nekomentoval. "Byla tady fantasická atmosféra, mnoho lidí. Po delší době jsem si užíval jízdu ve Francii před domácím publikem," uvedl krátce Sebastien Loeb.

Dalším rallyovým jezdcem, který se představil na trati v Lohéacu, byl Kris Meeke. Jezdec, který si svým výkonem v nedávné Finské rally, řekl o místo v továrním týmu Citroën pro příští rok, usedl do vozu Peugeot 208 týmu Albatec Racing. Dařilo se mu zajíždět rychlé časy, v první rozjížďce byl šestý. Ve druhé a třetí se mu ovšem nepovedlo správně odstartovat a i když se snažil, předjet pomalejší soupeře se mu nepodařilo. Ve třetí rozjížďce dokonce dostal za atak soupeře černou vlajku. Desátý čas v poslední jízdě situaci nazachránil a Meeke se do semifinále nepodíval. Skončil na osmnáctém místě.

ME 2013 - Francie

"Nebyl to pro mě jednoduchý víkend. Tým pro mě připravil skvělé auto, byla radost ho řídit. Ve volných trenincích nebo v nedělním warm-upu jsem byl schopen zajíždět nejrychlejší časy. V rozjížďkách už je to trochu něco jiného, nemáte před sebou čistou trať. První zatáčka po startu je loterií. Nechápu za co jsem dostal černou vlajku ve třetí rozjížďce, když jsem byl téměř celým autem před soupeřem a normálně ho předjel," divil se irský jezdec. "Atmosféra kolem závodu byla ohromující, ale aby se rallycross mohl posunout dál, musí mít jasnější pravidla. Nemůžete být závislý na náhodě a do první rozjížďky startovat s jezdci, kteří jsou o pět sekund na kolo pomalejší než vy. Do prvních jízd by se mělo nastupovat podle časů dosažených v kvalifikaci a ne podle losu," uzavřel pohled na svůj rallycrossový debut Kris Meeke.