Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Rallycross slaví 50 let!

4.02.2017 | Autor: Petr Šulčík
Rallycross slaví 50 let!
Přesně před padesáti lety, 4. února 1967, se v anglickém Lydden Hillu uskutečnil první rallycrossový závod. Začala tak dlouhá historie tohoto sportu.

Anglický Lydden Hill. Vznik rallycrossu se váže k datu 4. února 1967 a k tomuto místu těsně za Doverem. V hlavě Roberta Reeda vznikl nápad přenosu krátkého automobilového závodu na televizní obrazovky. Spolu s ním stáli za novou myšlenkou organizátor Bud Smith a majitel tratě v Lydden Hillu Bill Chesson. Nápad se ujal. Vítězem prvního závodu se na okruhu Lydden Hill stal Vic Elford s vozem Porsche 911. A bojovalo se až do cíle. Za vítězným Elfordem skončil druhý Brian Melia o pouhé dvě desetiny sekundy! Ještě během téhož roku se uskutečnilo několik dalších závodů. Mylně je zrod rallycrossu spojován se zrušením Britské rally v roce 1967 kvůli slintavce a kulhavce. Kromě Lydden Hillu se v Anglii postupně závodilo také na tratích v Croftu a Cadwell Parku. Během dalších let došlo k rozšíření tohoto sportu za kanál La Manche. Nejprve do Nizozemska a později do ostatních států.

Okruh Lydden Hill

Netrvalo dlouho a v roce 1969, konkrétně 7. července, se nedaleko německo-nizozemských hranic konal první rallycrossový závod na evropském kontinentu ve vojenském prostoru u města Venlo. Za příchodem rallycrossu do "Evropy" stojí Rob Herzet. Tomu se podařilo s novým sportem prorazit a s pomocí televize po odjetí dalších několik závodů ve Venlu, dostala zelenou výstavba speciální trati v blízkosti Eindhovenu. Okruh Valkenswaard byl otevřen 17. dubna 1971 a stal se první skutečným okruhem postaveným pro rallycross. První závod zde vyhrál Jan de Rooy se slavným vozem Daf 555 Coupé 4WD.

ME 2009 - Švédsko (S) - Höljes

Tolik k začátkům. Jak se rallycross vyvíjel dále? Skutečný šampionát se poprvé uskutečnil v roce 1973, i když tehdy ještě nespadal pod organizaci Mezinárodní automobilové federace. Zvítězil anglický jezdec John Taylor. Prvním mistrem Evropy se v roce 1976 stal Rakušan Franz Wurz. Za celou padesátiletou historii je nejúspěšnějším jezdcem Kenneth Hansen, který získal čtrnáct titulů mistra Evropy. Zapomenout nesmíme na další jezdce. Jména jako Schanche, Alamäki, Hunsbedt, Gollop, Isachsen, Pailler - ti všichni psali rallycrossovou historii. Nerad bych někoho opomenul. Za zmínku stojí určitě také doba, kdy se v tomto sportu objevily vozy legendární skupiny B, které byly zakázány v rally. Tu nejmladší historii a současnost si pamatujeme všichni. Rallycross letos vstoupí do čtvrté sezony, kdy bude mít statut světový.

Lydden Hill 1990 - Finále A

A kdy rallycross dorazil do Čech? Oproti autokrosu to měl těžké, ale lidem kolem Jana Macháčka se to v roce 1983 podařilo a skutečný rallycross se objevil i u nás. Začaly se stavět tratě, přibývalo jezdců, většina z nich závodila ve vozech Škoda. Ale o tom už jste si mohli přečíst v článcích o začátcích rallycrossu u nás (nebo v tomto odkazu)...Tak tedy popřejme rallycrossu ať je stejně úspěšný a populární minimálně dalších padesát let....