Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Rallycross nebo autokros?

12.11.2014 | Autor: Petr Šulčík
Rallycross nebo autokros?
Na posledním podniku mistrovství Evropy se ve voze Škoda Fabia týmu CB motorsport představil maďarský jezdec Krisztián Szabó. Vedl si skvěle. Získal třetí místo v divizi Super 1600.

Autokrosový jezdec Krisztián Szabó je dvojnásobným šampionem v kategorii Junior Buggy (2009 a 2010) a v roce 2013 získal evropský titul v divizi Buggy 1600. Loni v Maďarsku získal i ocenění jezdec roku. Na posledním podniku mistrovství Evropy v italské Franciacortě si odbyl premiéru v rallycrossu. V divizi Super 1600 startoval s vozem Škoda Fabia týmu CB motorsport. Jeho cílem před startem byl postup do semifinále. "Byl to ohromující závod. Přál jsem si postoupit mezi nejlepších dvanáct a jet semifinále. Po postupu do finále a zisku třetího místa se mě zmocnily fantastické pocity. Cítil jsem se nejlépe v této sezoně. Nemohl jsem tomu uvěřit," popsal svoji radost po závodě Krisztián Szabó. 

MS 2014 - Itálie

Přechod z autokrosu do rallycrossu mu nedělal žádné velké problémy. "Mezi těmito dvěma disciplínami je řada odlišností. V Itálii trať připomínala spíš klasický okruh, většinu tvořil asfalt. Po startu je situace hodně podobná autokrosu. Pak ovšem přijde joker lap, který pořadím zamíchá. Líbilo se mi, že jezdec skoro neví na jaké se nachází pozici a čas běží. Není důležité být na první pozici, ale jet co nejrychleji. Druhá věc, která se mi velmi líbila, byla, že jsem po jednotlivých rozjížďkách zůstával čistý," vykládal s úsměvem Szabó. "Největší problém mi dělalo nalezení správného brzdného bodu. V autokrosu na tom tolik nezáleží, ale v rallycrossu, když zabrzdíte moc brzo nebo naopak pozdě ztratíte hodně času," dodal.

MS 2014 - Itálie

Maďarský jezdec absolvoval ještě před závodem krátký test v Sosnové. V samotném závodě, tak nešel do úplně do neznámého prostředí. "Auto bylo perfektně připravené. Tým odvedl výbornou práci. Nemusel jsem se soustředit na nic jiného než na samotnou jízdu. Filip (Strnad) and Rolf (Volland) mi hodně pomohli a nastavili mi auto. Pozorně jsem poslouchal co mi říkají. Nevěděl jsem vůbec nic o nastavení auta pro rallycross. Skutečně jsem jenom řídil," uvedl Krisztián Szabó.

Jak už zaznělo v nadpisu: Autokros nebo rallycross? "V plánu mám přejít plnohodnotně do rallycrossu. Chtěl bych v příští sezoně startovat v mistrovství Evropy divize Super 1600. Zatím ovšem není nic rozhodnuto," upřesnil Szabó.

MS 2014 - Itálie

Velice spokojeni byli s jeho výkonem i v týmu CB motorsport. "Ve svém prvním závodě si počínal velice dobře. Nedělal chyby a neustále zrychloval. Problémy mu nedělal ani správné načasování průjezdu joker lapem i přes to, že jsme nebyli spojeni vysílačkou. Určitě mu pomohlo také testování, které jsme v Sosnové absolvovali před závodem," řekl k účinkování maďarského jezdce šéftechnik týmu Filip Strnad.

MS 2014 - Itálie