Třetím letošním závodem pokračovalo republikové mistrovství ve Fuglau. Společně s rakouským šampionátem a Rallycross Cupem se v seznamu přihlášených objevilo 130 startujících. Organizačně bylo vše skvěle připraveno a závod proběhl bez problémů. Co dělalo problémy, bylo především horké počasí. To nedělalo dobře jezdcům, jejich vozům a zřejmě ani divákům.
V divizi SuperCars zvítězil mezi rakouskou konkurencí Aleš Fučík před Wernerem Gurschlerem a navrátilcem Aloisem Höllerem. Domácí (bydlí jen několik kilometrů od trati) Norman Ganser skončil po havárii ve třetí kvalifikaci, kde do něj po chybě narazil v prachu Höller. V STC -1600 jel výborně Jiří Čermák, který si na půl rozdělil vítězství v kvalifikacích s pozdějším vítězem Tamásem Véghem. Čermákovi ale v semifinále nevydržel motor jeho hondy. Druhý dojel ve Fuglau Petr Třešňák před Tobiasem Kerschbaumayerem. Divizi STC -2000 rozhodla předčasně také semifinálová jízda. Josef Strebinger vyhrál do té doby všechny jízdy, ale v semifinále kvůli poruše motoru odstoupil. Roman Častoral tak potřetí letos zvítězil, druhý byl Melvin Alic a třetí Petr Wurm. STC +2000 při premiéře v této divizi vyhrál Jan Ratajský před Patrickem Eigenbauerem a Ondřejem Šenkem. V National1600 navázal na vítězství ze Sedlčan Petr Bílek, pořadí na stupních vítězů z před čtrnácti dnů si prohodili Jiří Štěrba a třetí Radek Pinkas. Mezi historiky měl finále dobře rozjeté Michal Čermák, který využil síly své škody na startu a ujal se ve vedení. Nakonec ale nestačil na Jaroslava Fikotu, který letos potřetí zvítězil. Třetí skončila ve Fuglau Lucie Pěkná. Kde bude český šampionát pokračovat, je zatím otázkou. Čtvrtým závodem v kalendáři jsou Milovice...
Ohlasy jezdců:
SuperCars
Aleš Fučík: "Závody ve Fuglau patří k mým nejoblíbenějším. Nakonec se na startu sešla také slušná konkurence. Škoda odpadnutí Gansera, závěr mohl být napínavý. Rozhodujícím momentem ve finále byl start, který se mi vydařil. Následně bylo důležité jen neudělat zbytečnou chybu. Auto fungovalo po celý víkend perfektně. Děkuji celému týmu."
SuperTouringCars - 1600
Petr Třešňák: "Tentokrát to byl závod po dlouhé pauze a zároveň můj první letošní. Byl jsem zvědavý, jak se budu v autě cítit a jak mi to půjde. Sám jsem byl docela překvapený, jak hladce a příjemně se jelo. Jediné, co nás trápilo, byla auto. Všechno bylo nachystané, zkontrolované a funkční. I během tréninků fungovalo skvěle. Jenže už při první kvalifikaci se objevil problém, který nás provázel po celý víkend. Vyměnili jsme všechny komponenty, které ukazovala data z auta, ale problém přetrvával. Po ujetí dvou kol se auto začalo „hádat“ a ztrácelo výkon. Po dojetí finálové jízdy jsem v cíli sešlápl spojku a auto definitivně zhaslo. Máme tedy co hledat. Každopádně bych chtěl i touto formou moc poděkovat klukům z KRTZ (Jirkovi a Danielovi), kteří se nám aktivně snažili pomoct, a týmu Tůma motorsport za výpomoc s díly. Dále bych chtěl poděkovat celému týmu Atlantik Racing za skvěle odvedenou práci. Jako odměnu si z víkendu odvážíme druhé místo."
Matěj Tůma: "Na závod ve Fuglau jsem se moc těšil, ale víkend nezačal úplně podle představ. Už během tréninků jsem cítil, že auto nejede na 100 %, protože motor nešel vytočit do maximálních otáček. Po vyčtení dat jsme zjistili, že nefunguje nově namontovaná lambda sonda. Tu jsme proto odpojili a celý víkend odjeli v náhradním režimu. Dalším problémem bylo extrémně horké počasí, kvůli kterému jsme bojovali s vysokými teplotami motoru. Po menší úpravě kapoty se nám ale podařilo situaci zlepšit a mohli jsme se soustředit na samotné závody. Přes všechny komplikace se mi jelo velmi dobře. Po rozjížďkách jsem průběžně držel páté místo a do semifinále jsem startoval ze třetí pozice. Tu se mi podařilo udržet až do cíle, což znamenalo postup do finále. Ve finálové jízdě jsem nakonec dojel na výborném čtvrtém místě. S výsledkem jsem velmi spokojený a už se těším na další závody. Velké poděkování patří celému týmu za skvěle odvedenou práci a perfektně zvládnutý víkend."
SuperTouringCars - 2000
Roman Častoral: "Super výkon, i když trať ve Fuglau je vyloženě o výkonu motoru. Ty tady při otáčkách kolem devíti tisíc v tomto počasí hodně trpí, teploty jdou nahoru, a proto tady docházelo k jejich poškození. Z mé strany spokojenost, technika vydržela. A že konkurence popadala, to si musí vyřešit oni."
![]()
Petr Wurm: "Máme za sebou další závod MČR tentokráte na čistě asfaltové trati ve Fuglau. A byl to tentokráte tedy pořádný záhul. Jak pro nás jezdce, tak pro techniku, neboť celý víkend panovalo extremní vedro a byť dvakrát lehce sprchlo, byla to pak prádelna. Ale zpět k závodu. Mám Fuglau moc rád, i když mi chybí šotolina, ale profil tratě mě prostě jezdecky moc baví a kupodivu se mi zde docela daří, byť mi chybí 50 koní na top auta. Od první do poslední rundy se mi dařilo držet se v top 5, což bylo nad očekávání. V semifinále druhý flek za nedostižným Romanem a díky jemu, že tolik netahal a nedostal jsem takový obklad. Udržel jsem za sebou dotírajícího Bálinta na velmi rychlém peugeotu. Ve finále tedy start z druhé řady, ale vše se zkomplikovalo hned po startu, neboť plán byl se pověsit za Romana a Melvina a nechat se s nimi vytáhnout. Melvin neměl start tak dobrý, já lehce polevil, abych se zařadil a v tom přilétl z venku Heinz s renaultem a zavřel mi to. Došlo k mírnému kontaktu, kdy jsem musel skoro zastavit, abych ho nepřetočil a byl z toho poslední flek. Ale nezabalil jsem to a začala stíhačka, která i díky perfektně proletěnému jokeru nakonec dovedla mé Scirocco na třetí flek. Bylo to nádherné svezení. Gratuluji Honzovi Markovi k prvnímu finále v STC, jel skvěle a těším se na další závody. Kde to bude, se ještě uvidí."
SuperTouringCars +2000
Jan Ratajský: "Pro mě nová výzva a zkušenost. Celkem se potvrdilo očekávání, že ovládání silného turbo motoru v předokolce, bude pro mě něco nového. Ze začátku jsem byl zaskočen z výkonu v přímém směru na rovinkách jak to auto dokáže zrychlovat a také jak je rozdílný způsob jízdy v zatáčkách, jak je doslova pomalý v zatáčce o proti S1600. To vše jsem se snažil navnímat a pochopit tak aby se z toho dalo složit rychlé kolo. Což se více méně dařilo. Celý víkend auto drželo bez problémů a já si s ním mohl hrát a zkoušet co si můžu dovolit za volantem a nakonec to vyšlo za jedna. V autě vidím velký potenciál a nové výzvy, které budeme dále rozšiřovat, aby bylo ještě rychlejší."
Šenk Motorsport: "Zdejší asfaltová trať není to, co by nám vyhovovalo, chybí nám alespoň kousek šotoliny. Přesto jsme rozpálený asfalt a neskutečné vedro zvládli. Po čtyřech rozjížďkách bylo pořadí takové, že se obě naše auta musela postavit společně do semifinálových jízd a Ondra s Matějem museli bojovat nejen se soupeři, ale i mezi sebou o postup do finále. Na soupeře jsme bohužel nestačili a do finále se dostal pouze Ondra. Matěj už ve finále svou rychlost nemohl ukázat. Soustředili jsme se tedy na to, aby Ondra předvedl ve finále co nejlepší výkon. Vše skvěle zapadlo. Relativně dobrý start, skvělá taktika s joker lapem a nakonec třetí místo. V podmínkách, které panovaly a v konkurenci která do Fuglau přijela, bereme třetí místo jako úspěch. Jenom nás mrzí Matějova neúčast ve finále. Ale víkend jsme si skvěle užili, i díky společnému depu s kamarádem Mildou Kutílkem. Těšíme na další závody."
National 1600
Petr Bílek: "V rakouském Fuglau se mi líbilo. Trať je specifická tím, že je celá asfaltová. Není to úplně ideální povrch pro můj jezdecký styl, protože jsem zvyklý spíše na šotolinu. Beru to ale jako cennou zkušenost a možnost zdokonalovat se i v jiných podmínkách. V prvním tréninku jsem měl menší havárii, naštěstí se autu nic nestalo, takže jsme mohli bez problémů nastoupit do první rozjížďky, kterou se nám podařilo časově vyhrát. Ve druhé rozjížďce jsme skončili druzí za Jiřím Štěrbou. Ve třetí rozjížďce jsme opět zvítězili, na výhru jsme navázali i ve čtvrté rozjížďce a vítěznou sérii jsme zakončili triumfem ve finále. Děkuji celému týmu, rodině, fanouškům i přátelům za podporu a pomoc s přípravou auta. Bez vás by to nešlo."
ČTHV
Jaroslav Fikota: "Rakouské rozpálené Fuglau máme za sebou a byla to velká písemka... Na frak dostávala technika, gumy i jezdci. Po sobotní výměně rozdělovače zapalování, který poskytl tým Birgit Kuttner a bez kterého bychom se neobešli, jsme nakonec v kvalifikacích dosáhli na druhé místo a mohli tak startovat z první řady finále. Bylo ale jasné, že nic z dovezených dvaceti pneumatik by nedokázalo finále plnohodnotně odjet, všechny měkké pneumatiky tekly od třetího kola. Další neuvěřitelná věc v depu, kdy mi kamarád Zdeněk Kechner půjčil na finálovou jízdu svoje pneumatiky a tím mi dopomohl k dalšímu prvnímu místu . Navíc jsme zajeli opravdu zajímavé časy ve srovnání s dalšími divizemi. Neskutečné díky všem!"
![]()
RX Fuglau 2026 - setřihy
