Naposledy v Nyirádu. Zpět do roku 2013

17.05.2022 | Autor: Petr Šulčík
Evropský rallycross se v Nyirádu jel naposledy v roce 2013. V divizi SuperCar tehdy startoval Petter Solberg. Vyhrál ovšem Timmy Hansen.

Letošní mistrovství Evropy odstartuje v závěru května v maďarském Nyirádu. Na jedné z "nejrallycrossovějších" tratí v Evropě se naposledy závodilo v roce 2013. Červený kotel (v maďarštině Vörös Katlan) by v budoucnu nerad zůstal jen u evropského šampionátu.

Poslední květnový víkend roku 2013 se v maďarském Nyirádu uskutečnil na dlouho dobu poslední závod mistrovství Evropy. Osud šampionátu tehdy převzala do svých rukou společnost IMG a od sezony 2014 povýšila rallycross na světový. Už bez Nyirádu a skvělé trati. Finanční požadavky promotéra byly pro Maďary a řadu dalších organizátorů zkrátka neakceptovatelné. Mistrovství světa se vzhlédlo k tratím na permanentních okruzích s pohodlným zázemím.

Ti, kdo tenkrát Maďarsko navštívili, rozhodně nelitovali. Svůj návrat k rallycrossu si tehdy naplánoval Petter Solberg. A i přes to, že se mu příliš nedařilo a spíše než výhry v rozjížďkách si připisoval technické problémy vozu Citroën DS3, jeho průjezdy právě v Nyirádu stály za to. Ne nadarmo měl na zadním křídle nápis "Flat out!". V závodě zvítězil Timmy Hansen před Timurem Timerzyanovem a Davy Jeanneym. Z českých jezdců se závodu v divizi Super1600 zúčastnil Ondřej Smetana. U nového vozu Ford Fiesta ovšem nevydržel motor. Roman Častoral vybojoval v divizi TouringCar skvělé druhé místo.