Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Mistrovský rok Johana Kristofferssona

21.12.2018 | Autor: Petr Šulčík
Mistrovský rok Johana Kristofferssona
Jaká byla sezona 2018 z pohledu dnes už dvojnásobného světového šampiona Johana Kristofferssona? Švédský jezdec z rallycrossu přechází k cestovním vozům. (+video)

Asi nikdo před startem sezony mistrovství světa v rallycrossu nečekal, že úřadující světový šampion Johan Kristoffersson může ještě vylepšit svou bilanci z roku 2017, kdy triumfoval celkem sedmkrát. Stalo se. Švédský jezdec zvítězil v jedenácti závodech letošní sezony. Titul je znovu ve správných rukou. Přitom Kristoffersson není žádným talentem, který by odmala podléhal nějakému závodnímu drilu. I přes to, že v rallycrossovém mistrovství Evropy závodil i jeho otec Tommy, Johan se do motorsportu přesunul až ve svých dvaceti letech z běžeckého lyžování. "Můj postoj byl, že pokud se mi bude dařit v motorsportu, skončím s lyžemi. Kdyby to nevyšlo, chtěl jsem být profesionálním lyžařem. Nezaleží na tom co děláte. Pokud do toho člověk dává sto procent, uspěje. Z lyžování jsem si přinesl určité návyky a přístup k tréninku. To mi v začátcích nejvíce pomohlo," říká dnes už dvojnásobný mistr světa. 

Sezona 2018
"Do letošní sezony jsme nastoupil mnohem uvolněnější a více jsem si jednotlivé závody užíval. Svůj hlavní cíl získat titul mistra světa jsem si splnil v předešlé sezoně. Soustředil jsem se především na jednotlivé závody a nemyslel jen na obhajobu titulu. Je něco jiného jít titul získat než ho obhajovat."

Začátek roku
"Ano, dokázal jsem vyhrát oba úvodní závody roku v Barceloně a v Portugalsku, ale že by to nějakým způsobem posílilo mou sebedůvěru se říct nedá. Nebyly to vůbec jednoduché závody. Konkurence ukazovala svou rychlost a nám nezbývalo než před dalšími závody dál tvrdě pracovat. V autě jsem se na začátku totiž necítil úplně nejlépe."

MS 2018 - Portugalsko

Belgie
"Jeden ze závodů, který mi unikl. Nebudím se kvůli tomu v noci, ale bylo by hezké mít i toto vítězství. Ale ve finálové jízdě na pole position bylo mokro a já prohrál start. Pak už se s tím nedalo nic dělat."

Volkswagen Motorsport
"Být členem tohoto týmu mi dodává na sebedůvěře. Ne nadarmo dokázali čtyřikrát vyhrát mistrovství světa v rally a třikrát Dakar. S Volkswagenem spolupracuji od roku 2008. Samozřejmě nepřímo s Volkswagenem Motorsport, ale ve skupině Volkswagen.

MS 2018 - Belgie

Solberg "family"
Už když jsem v roce 2017 přišel do Petterova týmu, cítil jsem velmi vřelé přijetí. Všichni jsou doslova oddaní motorsportu. Pracují vždy stoprocentně na tom, aby se každý člen týmu cítil komfortně. Atmosféra je úžasná a to je hlavní klíč k tomu podávat výborné výkony."

Magic weekend
"Domácí závod v Höljes je každý rok něčím výjimečný. Jde o jednu z nejlepších tratí na světě, padesát tisíc diváků na tribunách. Volkswagen Sweden, který mě podporuje od začátku mé kariéry tu má pozváno plno hostů. Vyhrát dvakrát v řadě po sobě a vrátit tak důvěru poté, co se mi tu nevždy dařilo, je krásný pocit."

MS 2018 - Švédsko

Lohéac
"Speciálním letošním vítězstvím byla Francie. V posledním kole jsem byl na čtvrté pozici, přesto jsem dokázal vyhrát. Prvního od šestého v cíli finále dělilo půl druhé vteřiny. Zvláštní bylo také klouzat se po pódiu v portugalském Montalegre ve sněhu. Přitom dá se říct, že rallycross je letní sport!

Konec PSRX 
"Jsem smutný, že v příští sezoně nebudu sedět za volantem vozu Volkswagen Polo Supercar, ale chápu důvody tohoto rozhodnutí. Když nemáme dostatek závodníků, co můžeme dělat." 

MS 2018 - USA

Přestup do WTCR
"Po čtyřech letech v rallycrossu bude příští sezona mou první, kdy se v cestovních vozech zúčastním mezinárodní série. Většina okruhů pro mě bude nových a to považuji za velkou výzvu. Těším se na spolupráci s novým týmem, speciálně s Robem Huffem, který mistrovství světa cestovních vozů dokázal vyhrát. Tým Sebastien Loeb Racing má dostatek zkušeností a navíc mě těší, že zůstávám s Volkswagenem."

Highlights - MS 2018