Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Jan Černý na pódiu v rámci mistrovství Evropy!

17.11.2022 | Autor: Petr Šulčík
Jan Černý na pódiu v rámci mistrovství Evropy!
Mistrovství Evropy divize RX3 skončilo závodem na Nürburgringu. Poprvé od roku 2013 se český jezdec dokázal v konečném hodnocení umístit mezi prvními třemi v rámci evropského šampionátu.

Jan Černý s vozem Škoda Citigo týmu Pajr Motorsport ztrácel před posledním závodem mistrovství Evropy divize Euro RX3 na Nürburgringu pět bodů na konečné třetí místo v šampionátu. O to větší měl motivaci. Na trati v této podobě se na Nürburgringu závodilo teprve podruhé, nikdo z divize RX3 s ní neměl žádné zkušenosti. "Při pohledu na profil trati jsem věděl, že nám bude vyhovovat. Zejména šotolinová pasáž joker lapu. Celý tým věřil v kvalitní výsledek," řekl Jan Černý.

Do závodu vstoupil nejrychlejším časem v tréninku. Druhému Portugalci Ribeirovi dal dvě desetiny, mistr Evropy Pauwels byl zpět o devět desetin vteřiny. První den byly na programu hned tři rozjížďky a všechny měly jediného vítěze. Třikrát zvítězil Jan Černý. V týmu Volland Racing tak měli před druhým dnem o čem přemýšlet. "Věděli jsme, že to tak nenechají, v sezoně se to ukázalo už několikrát," věděl dobře Černý i celý tým Pajr Motorsport a mechanici LMP Racing.

V neděli byla na programu rozřazovací jízda a následné semifinálové a finálové jízdy. Černý postoupil do finále, kde se postavil na třetí místo startovního roštu. Po výborné startovní reakci ovšem odjížděl jako první a tuto pozici držel až do inkriminovaného okamžiku ve třetím kole. Na výjezdu z joker lapu se vedle sebe ocitli Černý a Pauwels, který byl v jokeru už v prvním kole. Belgičan měl lepší pozici na vnitřku, Černý se ovšem nechtěl prvního místa vzdát. Po kontaktu s bariérou nevydrželo zavěšení a finále tak pro českého jezdce skončilo. "Udělal jsem v joker lapu malinkou chybu a ztratil. Na výjezdu jsem se potkal s Pauwelsem. Věděl jsem, že když uberu, tak na trati už ho nepředjedu. Tak jsem to zkusil, ale bohužel tam nebyl dostatek prostoru. Vyjel jsem mimo trať a trefil bariéru z pneumatik," popsal nešťastný moment Jan Černý.

Český tým a jezdec opět ukázali, že jsou jedni z mála, kteří dokáží s převahou německého týmu bojovat a soupeřit. "Jsem rád, jakým způsobem jsme se tady prezentovali. Německý tým se od začátku zlepšoval, našel správné nastavení. Ale poráželi jsme je a hodně je potrápili. Mrzí mě, že to nevyšlo až do samého závěru," uvedl Jan Černý. Před finálovou jízdou už bylo jasné, že to vyjde alespoň na konečné třetí místo v rámci mistrovství Evropy. Výsledek, na který český rallycross čeká od roku 2013. A nemusel by být poslední. "Sezonu rozhodně hodnotím pozitivně. Já i celý tým se nyní budeme snažit co nejlépe připravit na příští rok," uzavřel Černý.

Highlights - ME 2022 - Německo - Euro RX3