Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Češi se smáli, Evropa se divila...

6.10.2011 | Autor: Petr Šulčík
Češi se smáli, Evropa se divila...
Poslední závod Mistrovství Evropy rallycrossu se konal opětovně v Čechách, letos však bez napínavých soubojů o mistrovské tituly.

 

Poslední závod Mistrovství Evropy rallycrossu se konal opětovně v Čechách, letos však bez napínavých soubojů o mistrovské tituly. Jako úřadující šampióni se do Sosnové vydali Sverre Isachsen, Andreas Bakkerud a Lars Oiving Enerberg.  I přes tuto skutečnost se na startu objevilo více jak 70 vozů ve třech divizích, které přivítalo opravdu nádherné, dalo by se říci, až letní počasí.

O napínavé souboje nebylo rozhodně nouze, stejně tak i o kolostřešní kombinace, kterých bylo v závodě celkem pět kousků.  Postarali se o ně Kalný, Lysen, Doran, Hvaal a Timerzyanov. Právě prvně jmenovanému, našemu Jardovi Kalnému, se „podařil“ opravdu kuriózní kotrmelec, ve kterém byl naprosto nevinně. Na rovince, před pravou zatáčkou mu upadlo zadní kolo a doslova ho katapultovalo a převrátilo několikrát přes střechu.

Jestli byl v závodě někdo vidět, tak to byli hlavně čeští jezdci, kteří dělali závod závodem. Všem patří velké díky, za velké nasazení a boje o každý milimetr tratě. Kluci díky!

Divize SuperCars

Pavlu  Koutnému se bohužel nedařilo stejně jako v loňském závodu, a tak si ze sosnovského závodu neodvezl ani bod. Stejně tak Marek Zeman nedojel, ten však pro poruchu motoru. Ani dalším českým jezdcům se nedařilo, kdy Aleš Mrkáček dokonce v jednu chvíli i hořel. V opravdu hodně našlapané startovní listině tak účet pro českou republiku 0 bodů.

Závod vyhrál bez větších problému Sverre Isachsen před Kennethem Hansenem a Tannerem Foustem, který mohl v Sosnové ještě teoreticky zabojovat o celkové druhé místo. Bohužel proti byl Timur Timerzyanov, který dojel na čtvrtém místě, což mu stačilo k zisku titulu vícemistra Evropy pro rok 2011.

Divize Super 1600

Velmi příjemným překvapením byl pro všechny zcela jistě výkon Standy Šusty, který svoji vzrůstající formu ukázal již ve Slomczynu a zde v Sosnové ji jen potvrdil. Škoda, že přichází konec sezóny, určitě bychom mohli vidět Standu třeba i na stupních vítězů.

Zdeněk Čermák se stal nejlépe umístěným jezdcem v závodě, když bral body za osmé místo, což je i v konečném účtování Zdeňkova pozice v rámci Mistrovství Evropy. Po opakovaných problémech s převodovou skříní v průběhu sezóny je to velmi slušný výsledek.

Svoji letošní dávku smůly  si až do dna vybral Jarda Kalný, který přijel do Sosnové s úplně novým motorem. Nejprve střecha a poté technická stopka ve třetí sérii rozjížděk.

Závod vyhrál Bakkerud, před Skorupskim a Bossardem.

TouringCars

V zadních náhonech se již tradičně sešla nejslabší konkurence. O přední pozice se však bojovalo opravdu naplno. Svůj další triumf v sezóně si odvezl Enerberg, před českým reprezentantem a Derekem Tohillem. Enerberg se tedy stal Mistrem Evropy pro rok 2011 když sesadil z trůnu třetího ze Sosnové, Tohilla.

Samostatný závod si vypsali sami pořadatelé. Při procházení mezi diváky jste mohli zaregistrovat mnoho nevybíravých výrazů i v mezinárodním podání, ať už směrem k pořadatelům, tak rozhodování sportovních komisařů. V Sosnové se bohužel nepoučili z předchozích let, a tak přesunutí sobotní části závodu na neděli kvůli prašnosti bylo nutností.

Smutná tečka konce sézóny.