Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Bakkerudův první triumf, Častoral znovu na stupních vítězů!

8.07.2013 | Autor: Petr Šulčík
Bakkerudův první triumf, Častoral znovu na stupních vítězů!
Švédský podnik mistrovství Evropy nabídl strhující podívanou.

Vrchol rallycrossové sezony je minulostí. Švédský podnik mistrovství Evropy byl opravdovým svátkem. Svědčí o tom návštěva, když závod navštívilo 29,200 diváků. A možná nebyl posledním. Ve Francii by se podle předních představitelů IMG mohl postavit na start kromě Sebastiena Loeba také Sebastien Ogier.

Premiérová výhra

Už v minulém závodě v Norsku sahal Andreas Bakkerud po svém premiérovém vítězství v divizi SuperCars. Cestu za ním mu však zhatil defekt pneumatiky. Ve Švédsku už vše fungovalo správně a při šestém startu v divizi SuperCars si norský mladík připsal premiérový triumf. Cesta k němu však nebyla snadná. Bakkerud musel ve finálové jízdě svést tvrdé souboje s Petterem Solbergem či Hansenem. A také sám se sebou. "Ve finále se mi skvěle podařil start. Po projetí joker lapem jsem ale udělal chybu a nechal se předjet Hansenem. Naštěstí on také chyboval a já mu předjetí vrátil. Chybělo jeden a půl okruhu do cíle. Měl jsem velké problémy s brzdami, dojížděl jsem pouze s ruční brzdou. Byl to bláznivý závod, ale můžu být pyšný na svůj tým, který odvedl výbornou práci," zhodnotil Bakkerud své první vítězství.

ME 2013 - Švédsko

Stejně jako Bakkerud sahal po první výhře v rámci mistrovství Evropy také okruhový jezdec Mattias Ekström startujíci s vozem VW Polo týmu Marklund motorsport, který skončil druhý. "Závod naprosto předčil moje očekávání. Atmosféra a všechno okolo bylo fantastické. Řídit tento vůz je neskutečné, podobný pocit jsem ještě za mojí kariéru nezažil. Už se nemůžu dočkat svého dalšího rallycrossového závodu," neskrýval nadšení Mattias Ekström. Další cenné body do mistrovství si připsal třetí Timmy Hansen. Zejména když jeho hlavní rival a týmový kolega Timur Timerzyanov do finálové jízdy vůbec nepostoupil a skončil až na jedenáctém místě.
Výborným startem se ve finále prezentoval Petter Solberg. Z poslední řady se probojoval  dopředu. Opět ho však zradila technika a skončil na šestém místě za svým bratrem Heningem, který skončil čtvrtý a Danielem Holtenem. V dobrém světle se ukázal také rallyový jezdec Patrik Sandell, v semifinále ho však zastavila porucha.

ME 2013 - Švédsko

Švédská obhajoba

Dánský jezdec Ulrik Linnemann přerušil vítěznou sérii Reinise Nitisse. Ve finále dlouhou dobu vedl právě lotyšský jezdec ovšem po projetí joker lapem se před něj dostal Linnemann a první místo udržel až do cíle. "Byl to pro mě perfektní víkend. Höljes je slavný závod, cítím se tu jako na domácím okruhu. Startoval jsem zde pošesté a v posledních dvou letech se mi podařilo vyhrát. Mistrovství je stále otevřené, bodový stav hodně vyrovnaný. Stát se může ještě hodně věcí do konce sezony," prohlásil Ulrik Linnemann. Hned po startu vypadl po kolizi s Färénem v první zatáčce další z favoritů Kevin Eriksson. Úspěšný víkend za sebou má třetí Vadim Makarov.

ME 2013 - Švédsko

Pro Ondřeje Smetanu se závod nevyvíjel dobře už od začátku. V první rozjížďce se připletl do kolize s Anderssonem, ve druhé dojel na defektu levého předního kola. Na postup do semifinále mu nestačilo ani čtvrté místo celkově v poslední rozjížďce a nakonec zůstal na první nepostupové třinácté příčce. "Je to škoda. po sobotě bylo těžké se posunout pořadím vzhůru, ale dařilo se mi lépe než v prvních dvou rozjížďkách. Nyní nás čeká dlouhá přestávka před závodem ve Francii, kterou určitě vyplníme nějakým testováním a prácí na autě," uvedl Ondřej Smetana. Do vozů Škoda Fabia týmu CB motorsport usedli ve Švédsku sourozenci Sandra Hultgren a Simon Olofsson. Sympatickými výkony se probojovali do semifinále, kde byl nakonec úspěšnější mladší Simon. Postoupit do finále se ovšem ani jednomu nepodařilo.

ME 2013 - Švédsko

Další stupně vítězů

Velká konkurence se ve Švédsku sešla v divizi TouringCars. Plný počet bodů si připsal Ir Derek Tohill a navýšil tak vedení v průběžném pořadí šampionátu. Druhé místo obsadil Daniel Lundh. Roman Častoral se do finálové jízdy probojoval ze třetího místa v semifinále a třetí místo ve finále vybojoval po velkém souboji s Tanevikem. "Dnes se jelo opravdu na sto procent. Měl jsem nějaké problémy s autem, v rovných úsecích to docela šlo, ale jakmile přišla zatáčkovitá pasáž, tak jsem ztrácel. S výsledkem jsem spokojený," řekl Roman Častoral. 

ME 2013 - Švédsko