Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Začala druhá polovina sezony. Kdo má nejblíže k titulu?

4.07.2012 | Autor: Petr Šulčík
Začala druhá polovina sezony. Kdo má nejblíže k titulu?
Ve švédském Höljes se mistrovství Evropy přehouplo do své druhé poloviny.

SuperCars

Může se zdát, že vítěze letošních tří závodů Timura Timerzyanova, už stěží něco zastaví v cestě za ziskem jeho premiérového titulu v této divizi. Tanner Foust však v Norsku ukázal, že ve druhé půlce roku můžeme ještě očekávat zajímavé souboje. Americký jezdec nyní zaujímá třetí příčku, před ním je Alexander Hvaal, který je s vozem Citroën C4 Hansenova týmu prvním příjemným překvapením sezony. Na vůz nejsilnější divize se dokázal adaptovat opravdu rychle.
Po závěrečné finálové jízdě švédského závodu se měnilo pořadí. Právě Hvaal uspěl s protestem a posunul se před Walfridssona, který byl v součtu tří rozjížděk nejrychlejší a startoval z nejvýhodnější pozice, na třetí místo.
 ME 2012 - Švédsko

Oživením letošního "Magic Weekend", jak je závod v Höljes nazýván, byl Per Gunnar Andersson. Dvojnásobný juniorský mistr světa v rally startoval s druhou fábií týmu Petera Hedströma a nevedl si vůbec špatně. Divokým stylem bavil diváky, v A finále však dojel po technických potížích až jako poslední. "Déšť udělal trať hodně kluzkou a náročnou. Víkend jsem se však užil a budu moc rád pokud se zase v budoucnu v rallycrossu ukážu," řekl v cíli švédský jezdec. Výborný výkon předvedl také hendikepovaný Mats Öhman, který za šesté místo sklidil od diváků obrovský potlesk.

ME 2012 - Švédsko

Nevedlo se jedinému českému zástupci Pavlu Koutnému. Po desátém místě v měřeném treninku začal jít motor jeho fiesty před startem první rozjížďky na tři válce. Problém se na poslední chvíli před startem nedělního programu podařilo vyřešit. "Uvidíme, nejsem si moc jistý. Jedu opatrně, zkouším, jestli motor vydrží," říkal po druhé rozjížďce český jezdec. Třetí rozjížďku ovšem Koutný nedokončil, což pro něj znamenalo konec v závodě. 

Super 1600
Vyrovnaná je situace také v "šestnáctkách". Jak Ulrik Linnemann tak Andreas Bakkerud vyhráli zatím dvakrát. Bodově má nyní mírně navrh Bakkerud, kterému pomohl uznaný protest Rakhmatullina proti Dánovi v Norsku. Ve Švédsku už si však vítězství Ulrik Linnemann vzít nenechal. "V nájezdu do první zatáčky jsem byl dost rychlý, Skorupski však udělal malou chybu a za druhou zatáčkou už jsem byl ve vedení. Bylo to však hodně těsné," popsal situaci po startu finále Linemann. Své určitě v závěrečných čtyřech závodech bude chtít říct zatím průběžně třetí Rakhmatullin a čtvrtý Skorupski.

Zdeněk Čermák postoupil z B finále a po diskvalifikaci Leppihalmeho se posunul na šesté místo. V průběžném pořadí mistrovství nyní uzavírá spolu s Jaroslavem Vančíkem první desítku. "Spolu s Rakouskem pro mě bylo Švédsko nejvydařenějším závodem. Do dalších závodů bychom rádi provedli některé změny na autě. Uvidíme jestli se nám to podaří před Belgií stihnout." 

ME 2012 - Švédsko

Dobře rozjetý závod měl také Stanislav Šusta. V B finále však zůstal na nepostupovém třetím místě. Dvě jedenáctá místa ze severu Evropy si domů veze Ondřej Smetana. "S Norskem jsem spojený, v B finále navíc nebylo. Ve Švédsku nám od začátku moc nefungovalo auto, takže nakonec jedenácté místo je dobré. Celkově však s dosavadním průběhem sezony moc spokojený nejsem. V Rakousku jsem udělal chybu já, v Maďarsku zase zklamala technika," prohlásil Smetana.

Spokojený nebyl Jan Skála, který skončil ve finále C a celkově na osmnáctém místě. "Sever byl pro mě v první řadě velký zážitek, vždy jsem chtěl zažít atmosféru těchto závodů a jsem rád, že se mi to povedlo. S výsledkem samozřejmě spokojený být nemohu. V Norsku se nám lepila smůla na paty v podobě uraženého kola, smolné kolize a na závěr utrženého plynového lanka. Švédsko beru na sebe. Na suchu jsem už začínal získavat rychlost, ale pak zapršelo a ostatním jsem zkrátka nestačil. Nevím, čím to bylo, ale bylo to v tu chvíli hodně frustrující," vysvětlil Skála. Josef Šusta se do finále nepodíval, ale do Norska a Švédska přijel hlavně sbírat cenné zkušenosti.

 

TouringCars

ME 2012 - Švédsko

V posledních dvou závodech se do mistrovství vrátil úřadující mistr Lars Oivind Enerberg. V Norsku vyhrál, ve Švédsku byl však ze závodu z druhého místa diskvalifikován. Nejblíže k titulu má nyní Anton Marklund, druhý je Derek Tohill. Dva závody však dokázal vyhrát Robin Larsson. Roman Častoral byl v první polovině třikrát třetí a jednou druhý a v průběžném pořadí je zatím na třetím místě. "S dosavadními výsledky jsem spokojený, i když tady ve Švédsku to mohlo být lepší. Ve finále jsem měl problém se stěrači, takže jsem toho moc neviděl a bylo těžké jet. Ve druhé polovině sezony očekávám podobný průběh jako dosud."

JRX

ME 2012 - Švédsko

Poprvé se ve Švédsku představila divize JRX. Zatím je potřeba vyřešit některé technické problémy, zejména  přichycení zadní části karoserie. Ve finále se proti sobě postavili Kevin Hansen a Ada Marie Hvaalová. Zvítezil syn Kennetha Hansena. Všechny mladé závodníky trápily celý víkend technické problémy.