Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

XII. Setkání mistrů: Důstojná oslava motorsportu s hvězdnou účastí

24.11.2013 | Autor: Petr Šulčík
XII. Setkání mistrů: Důstojná oslava motorsportu s hvězdnou účastí
Víkendové XII. Global Assistance Setkání mistrů přineslo divákům show, napětí adrenalin a podívanou na špičkovou techniku a jezdce.

XII. Global Assistance Setkání mistrů o víkendu 23. a 24. listopadu se stalo důstojnou oslavou motoristického sportu. Do Sosnové u České Lípy se za oba víkendové dny sjelo více než 7000 diváků, kteří mohli na trati sledovat zástupce ze tří nejpopulárnějších automobilových disciplín rally, rallycrossu a autokrosu. Zaplněné tribuny Autodromu Sosnová – největšího pořadatele závodních motoristických akcí v České republice, aplaudovaly i několikanásobnému vítězi Rallye Dakar Karlu Lopraisovi, který na trati Global Assistance Racing Arény předvedl svou dakarskou Tatru. Při tiskové konferenci si zástupci médií vyslechli plány čtveřice Martin Prokop, Aleš Loprais, Martin Šonka, David Pabiška, kteří spolupracují na projektu RallyeEvent. Odborné i laické veřejnosti se v Sosnové v české premiéře představil nový vůz Opel ADAM R2 a vize projektu Opel ADAM cup pro MČR ve Sprintrally 2014.

Byť se v tomto roce posunulo XII. Global Assistance Setkání mistrů na pozdější termín na konci listopadu, tak diváky ani závodníky počasí netrápilo a užili si i slunečných paprsků. Pestré startovní pole přilákalo už během sobotního volného programu velmi početnou diváckou kulisu. Pořadatelé v tomto roce změnili systém rozjížděk, kde proti sobě bojovaly výkonnostně podobné vozy byť jiných disciplín. Diváci tak například sledovali souboj soutěžního rally vozu s autokrosovou bugy, nebo rallycrossový speciál s vozem WRC. Právě tento souboj se odehrál i v superfinále, kde se proti sobě postavil Štěpán Vojtěch s Fordem Fiesta RS WRC a René Münnich se Škodou Fabia. Vojtěch se celkem překvapivě ve finále kategorie rally popasoval s favorizovaným Václavem Pechem jun. s vozem MINI John Cooper Works WRC. Celkovým vítězem XII. Global Assistance Setkání mistrů se nakonec stal Němec René Münnich, který předvedl, že rallycrossový speciál je na okruhu v Sosnové tím nejrychlejším sportovním náčiním.

Setkání mistrů 2013 - Sosnová

Roman Kresta přestupuje do rallycrossu?

Krásné souboje přinesla i kategorie historických rally vozů, kde se celkovým vítězem stal Jiří Kalista se Subaru Legacy před Jiřím Navrátilem s Fordem Sierra Cosworth. Ve třídě Rally 4WD Open byl ve finále nejrychlejší Pavel Valoušek s Fordem Fiesta R5. Ten nechal za zády Škodu Fabia S2000 Antonína Tlusťáka. Ve třídě 3 Rally WD Open zvítězil v napínavém finále Martin Hudec před týmovým kolegou Martinem Semerádem. Oba jeli s vozy Mitsubishi Lancer EVO IX. Třídu slabších historických rally vozů HA Open 20- ovládl Jiří Hladík se Suzuki Swift 1,3 Gti před Jaroslavem Vančíkem s Ladou 2105 VFTS. Technická závada rozhodla finále rallycrossových SuperCars, kde Marca Bassenga se Škodou Fabia vyřadila technika a do super finále postoupil týmový kolega René Munnich. Slabší dvoukolky super 1600 ovládl Stanislav Šusta se Škodou Fabia. Na druhém místě skončila Němka Mandie August také se Škodou Fabia. Mezi autokrosovými superguggy kraloval Tomáš Pospíšilík s BMW 2,5 před Janem Smržem s Fordem Cosworth.

Setkání mistrů 2013 - Sosnová

Konečné výsledky Setkání mistrů - Sosnová 2013