Ve Fuglau oslaví 50 let!

21.05.2024 | Autor: Petr Šulčík
První červnový víkend v rakouském Fuglau bude v znamení oslav. Na rakouské trati se začalo závodit přesně před padesáti lety.

Ve Fuglau se v rámci oslav padesáti let tratě pojede druhý letošní závod mistrovství Zóny střední Evropy a také dvojzávod rakouského šampionátu. O body se pojede jak v sobotu, tak také při zóně v neděli. V rámci doprovodného programu nebude chybět také několik historických vozidel.

Z historie

Ani ve Fuglau to nebylo s rallycrossovými začátky jednoduché. „Vyvíjelo se to postupně, na začátku nebylo nic zpevněného, žádný asfalt. Když pršelo, stáli jsme v blátě,“ říká legendární Franz Wurz o začátcích závodní dráhy ve Fuglau. Na začátku 70. let muselo bramborové pole nejprve ustoupit štěrkovišti a poté závodní dráze. „Traktorem jsme vytyčili dráhu a po ní jsme jezdili auty. V jednu chvíli přišel Franz Wurz a řekl: 'Teď sem přivedeme rallycross',“ vysvětluje bývalý provozovatel a hostinský Franz Eisenhauer. Jeho otec byl v té době starostou Fuglau - společně se svým strýcem dal pozemek k dispozici. Po několika autokrosových závodech na takzvaném „Muckgrubenringu“ byla pro první rallycross navržena zcela nová trať. Autorem byl Franz Wurz. Jeho přítel a spolujezdec v rally Franz Zögl byl prvním předsedou nově založeného Waldviertel Motorsport Clubu.

První rallycrossový závod se jel 1. května 1974 - zvítězil Franz Wurz s vozem VW Beetle. Výrobce bezpečnostních pásů Britax dal závodní trati v prvních letech jméno - pak byla přejmenována na Nordring s odkazem na nejsevernější trať v Rakousku. Celkem se zde uskutečnilo dvanáct závodů mistrovství Evropy a návštěvy atakovaly 10 tisíc diváků. Po svém odchodu do důchodu prodal Eisenhauer v roce 2016 závodní trať podnikateli a trojnásobnému mistru Rakouska v rallycrossu Maxi Pucherovi, který trať provozuje dodnes. Kromě rallycrossových závodů se na okruhu v současné době konají kola národního šampionátu Supermoto a také trackdays, slalomy a populární tříhodinový pohár. „Vždycky jsem chtěl, aby se na místě provozoval motoristický sport, dnes se toho děje víc než před 30 lety,“ poznamenává spokojeně Franz Eisenhauer.

Po oba závodní dny čekají na jezdce a diváky tři rozjížďky následovat budou semifinále a finále. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na oficiálních stránkách - zde -  za cenu 25 EUR na místě pak za 30 EUR na celý víkend.