Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Táto půjčím si auto...

18.08.2017 | Autor: Petr Šulčík
Táto půjčím si auto...
Syn trojnásobného mistra světa Pettera Solberga, patnáctiletý Oliver, už se velmi směle rozkoukává ve světě rally a rallycrossu.

Táto půjčím si auto...

Asi tímto způsobem začínala konverzace mezi trojnásobným mistrem světa Petterem Solbergem a jeho synem Oliverem. Ve většině rodin jde o běžnou záležitost, když si synek přijde po zisku řidičského oprávnění říct o svou první samostatnou jízdu automobilem. U Solbergů to je ovšem trochu jinak. Patnáctiletý Oliver si půjčil šestisetkoňový speciál Citroën DS3, který nyní pilotuje ve skandinávském rallycrossovém šampionátu RallyX Nordic.

Oliver Solberg

Ve svém věku (šestnáct mu bude na konci září) patří k podobným talentům jako další mladík Kalle Rovanperä. První závodní krůčky dělal v Crosskartu, kde získal několik titulů, loni poprvé za volantem vozu Peugeot 208 R2 okusil rally. Vzhledem ke svému věku sice může řídit jen na rychlostních zkouškách, na přejezdech usedá za volant spolujezdkyně Veronica Engan. Stejně jako u Rovanpery je Solbergovým útočištěm lotyšské mistrovství.

První vítězství

Svoji působnost ovšem Oliver Solberg rozšiřuje i o rallycross. V prvním závodě skandinávského seriálu RallyX Nordic, kde jedou i jezdci, kteří startují ve světovém a evropském šampionátu nejsilnější divize, skončil na třetím místě. Že se nějakých pár set koní pod kapotou vůbec nebojí ukázal na testu v Höljes. Video s jeho jízdou obletělo s údivem celý svět. Podruhé v rallycrossu závodil ve švédské Arvice. A výsledek? První vítězství. Mladík dokázal v deštivém počasí porazit daleko zkušenější kolegy a připsal si první rallycrossovou výhru.

Oliver Solberg

"Byl to hodně tvrdý závod. Ale to jsem očekával. Letos kromě účasti v lotyšském šampionátu v rally, pojedu celý skandinávský šampionát v rallycrossu, kde mohu získávat další jezdecké zkušenosti," řekl na úvod Oliver Solberg. "Zeptal jsem se táty jestli by bylo možná si zkusit sjet v jeho loňském autě. Neměl s tím problém. A jelikož test proběhl nad očekávání dobře, padlo poté, co mi byla udělena licence, rozhodnutí o účasti v kompletním šampionátu RallyX Nordic," vysvětlil Solberg situaci, která předcházela prvnímu usednutí do vozu Citroën DS3.

Jak se stopadesáticentimetrový kluk poprvé cítil v nadupaném speciálu? "Byl to daleko rychlejší než jsem si představoval, zrychlení je až bláznivé. Ale s řízením jsem neměl problém. S rally se to vůbec nedá srovnávat, maximální rychlost je podobná, ale rozdíl je mezi čtyřkolkou a dvojkolkou. Před testem mi táta dal několik rad. Hlavně mi říkal, abych si jízdu užil," uvedl Solberg.

Oliver Solberg

Kam se budou ubírat jeho další kroky? Chce proniknout v rally, rallycrossu nebo v jiné disciplíně? "Rallycross si užívám, ale mým hlavním cílem je proniknout do mistrovství světa v rally. Podobně jako můj táta bych se jednoho dne chtěl stát mistrem světa," říká odhodlaně norský mladík, který měl v plánu startovat i v rámci světového šampionátu ve švédském Höljes, ale vzhledem jeho věku mu to nebylo umožněno. Už o tomto víkendu ho čeká čtvrtý závod RallyX Nordic v dánském Nysumu. Na vedoucího Thomase Bryntessona schází Oliveru Solbergovi dvanáct bodů.