Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Naplněná Sosnová viděla kvalitní rallycross

28.06.2015 | Autor: Petr Šulčík
Naplněná Sosnová viděla kvalitní rallycross
Evropský rallycross v Sosnové nabídl naplněnému Autodromu v Sosnové pěknou podívanou a atraktivní souboje v rozjížďkách i ve finále.

Global Assistance Racing Aréna v Sosnové u České Lípy zažila o tomto víkendu jeden ze svých vrcholů v této motoristické sezoně. Prestižní evropská série rallycrossu RCE MOGUL – Rallycross Challenge Europe přilákala do Sosnové množství zahraničních závodníků, kteří využili možnosti startovat na zahajovacím podniku sezony. K nim se přidalo i množství závodníků z FIA Mistrovství zóny střední Evropy a českého i rakouského šampionátu. Diváky potěšily i historické automobily, ale největší pozornost si vysloužili samozřejmě účastníci RCE MOGUL – Rallycross Challenge Europe, kterých se do Sosnové sjelo mnohem více, než v loňském roce. Celkem v Sosnové závodilo 91 závodníků z několika států Evropy, které z přírodních i umělých tribun Autodromu Sosnová sledovalo přes tři a půl tisíce diváků. V Libereckém kraji se tak jedná o jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí roku.

Ochozy tribun závodníky po každé rozjížďce i finálové jízdě odměnily aplausem a několikrát pořádně zahučely nadšením, to když se zrovna na trati bojovalo na ostří nože. O drobné kolize nebyla nouze, ale ve všech případech se jednalo jen o drobné kontakty, které k tomuto sportu patří, a které diváci milují. Diváci si užili i jízdu po třech kolech, kterou spolu s efektním jiskrným doprovodem předváděl Rus Stepanenko s Citroënem C4, který v poslední z rozjížděk ztratil kolo a poslední dvě kola statečně odkroužil jen po třech.

V nejprestižnější třídě Supercars, kde závodí automobily o výkonu přes 500 koňských sil s pohonem čtyř kol se při prvním závodu letošní série RCE MOGUL – Rallycross Challenge Europe z vítězství radoval účastník Mistrovství světa v rallycrossu Rakušan Max Pucher s Fordem Fiesta. Ten se vyhnul několika kolizím a stanul po zásluze na nejvyšším ze stupňů vítězů. „Jsem šťastný, že se mi podařilo zde v Sosnové zvítězit. Byl to fantasticky zorganizovaný závod a vše nám vycházelo. Ve finálové jízdě jsme měli i trochu štěstí, ale to k tomuto sportu patří. Byl to velmi dobrý trénink před dalšími závody Mistrovství světa, které nás nyní čekají,“ řekl v cíli Max Pucher. Druhé místo v kategorii Supercars nakonec patřilo Holanďanu Ronu Snoeckovi. Třetí v Supercars skončil Maďar Janko Wieszt.

RCE 2015 - Česko

Největší a nejtvrdší souboje nakonec diváci dle očekávání viděli ve třídě Super 1600, kde to bylo mnohokrát kolo na kolo, a o kolize nebyla nouze. Po skvěle odjeté finálové jízdě, mohl v Sosnové vítězství nakonec slavit Němec Sven Seeliger s Fordem Fiesta. Ten během dne nepatřil mezi ty úplně nejrychlejší, ale i on vytěžil z kolize nevětších soupeřů. Druhé místo v Super 1600 patřilo Holanďanovi Heezenovi a třetí skončil Maďar s přezdívkou Luigi. Velmi atraktivní podívanou nabídla i atraktivní kategorie SuperTourindCars + kde přemožitele nenašel Belgičan Steve Volders s krásným Fordem Escort MkI před Filipem Vanderheydenm také z Belgie a Rakušanem Olivierem Gruberem. Mezi SuperTourinCars -2000 byl nejrychlejším závodníkem v Sosnové český reprezentant Roman Častoral s Opelem Astra, který předstihl Jakuba Bittmana a Belgičana Jose Sterkense s exotickým vozem Volvo.

RCE 2015 - Česko

V domácím šampionátu v hodnocení kategorie Historických automobilů +1600 stanul na nejvyšším ze stupňů vítězů Josef Iro s Peugeotem 205, před Václavem Halounem a Liborem Gutem. Historické automobily -1600 opanoval Pavel Nováček se Suzuki Swift před Zdeňkem Krobem a Radkem Johnem. Ve třídě National 1600 se z vítězství radoval Jan Skála druhé místo vybojoval Tomáš Michal a třetí místo připadlo Martinovi Fidrmucovi. Divácky oblíbený závod Kartcross MASCOM cupu vyhrál Jan Kuneš, který předstihl Jakuba Mrkvu a Matiu Rakovce.

Závod RCE MOGUL – Rallycross Challenge Europe v Sosnové se povedl a nabídl divákům pěkný motorsport na vysoké evropské úrovni. Množství fotografií z RCE MOGUL – Rallycross Challenge Europe najdete na facebooku Autodromu Sosnová a více informací o Rallycross Europe Challenge najdete na www.rcchallenge.eu a na www.autodrom.cz

text: Petr Eliáš