Mattias Ekström vyhrál Race of the Champions

30.01.2023 | Autor: Petr Šulčík
Švédský jezdec Mattias Ekström zvítězil v závodě Race of the Champions ve Švédsku. V týmovém hodnocení zvítězilo Norsko.

Mattias Ekström opět prokázal svou všestrannost: Ve švédském Pite Havsbad vyhrál tento jezdec rally a okruhových závodů "Závod mistrů", tradiční soutěž mezi nejlepšími jezdci světového motorsportu na ledové trati. Dvojnásobný šampion DTM a mistr světa v rallycrossu, porazil ve finále Micka Schumachera.

Ve čtvrtfinále zvítězil nad svým krajanem Johanem Kristofferssonem, který je stejně jako on bývalým mistrem světa v rallycrossu. V semifinále se Ekström utkal s Thierrym Neuvillem, několikanásobným vicemistrem světa v rallye. Belgičan se Švédem rovněž prohrál. Zajímavosti je, že Mattias Ekström získal svá první dvě vítězství v ROC nad Michaelem Schumacherem v Londýně v roce 2007 a v Pekingu v roce 2009. Letos porazil jeho syna. "O to bylo výjimečnější. Mick je velký talent a potvrdil to účastí ve finále. Představuje novou generaci jezdců motorsportu, ale já budu závodit, dokud to půjde," uvedl Ekström, kterého nezastavil ani kouř v jeho voze. V sobotu a v neděli Mattias Ekström nadchl diváky ukázkovými jízdami legendárního vozu Audi Sport quattro S1 skupiny B o výkonu více než 500 koní. Jeho týmový kolega z Audi, čtrnáctinásobný rekordman Dakaru Stéphane Peterhansel zase předvedl na ledové trati v Pite Havsbad  inovovaný prototyp Audi RS Q e-tron. Vůz který se vrátil z Rally Dakar.

V týmovém závodě zemí triumfovalo Norsko v sestavě Petter Solberg - Oliver Solberg. V dramatickém semifinále nejprve porazil Mattias Ekström Pettera Solberga o pouhou jednu tisícinu, rozhodující jízdu pro sebe rozhodl Oliver Solberg, který za sebou nechal Johana Kristofferssona. Ve finálové jízdě porazili Solbergové tým Belgie. V závěrečné jízdě udolal Oliver Solberg Thierryho Neuvilla.