Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Konec série

20.09.2022 | Autor: Petr Šulčík
Konec série
V pořadí pátý letošní závod mistrovství světa ukončil neporazitelnost Johana Kristofferssona. Vyhrál Niclas Grönholm. Rozhodnuto je o obou titulech v mistrovství Evropy.

Trať v portugalském Montalegre nabídla další dva závody mistrovství světa. Organizátoři připravili jednu novinku. Trať obsahovala nový joker lap, který měl být bezpečnější. Sobotní závod nepřinesl nic nového. Kristoffersson nejlépe ve finále odstartoval, a i přes drobný kontakt a následný kouř od zadní pneumatiky, finále vyhrál. V neděli se ve finále dostal na první místo manévrem zvenku Timmy Hansen. V dalším kole na něj Kristoffersson zaútočil a po kontaktu skončil Hansen mimo trať. Kristoffersson zvítězil, ovšem desetivteřinová penalizace ho posunula na páté místo. Vítězství získal Niclas Grönholm, druhý byl Ole Christian Veiby a poprvé se na stupně vítězů ve světovém rallycrossu postavila žena - Klara Andersson. Pro tým CE Dealer to znamenalo první vítězství ve světovém šampionátu.

"Takhle samozřejmě nevyhrávám rád. V prvních čtyřech závodech jsme se docela trápili, ale dnes to bylo o něco lepší a konečně jsme si dojeli pro výsledek. Od rozřazovací jízdy jsem měl v autě dobrý pocit a věřil jsem, že pokud se nám podaří správně zvolit taktiku, můžeme ve finále bojovat o stupně vítězů. Ke konci jsem udělal několik chyb, bez kterých si myslím, že bych se před Johana dostal. Pro CE Dealer Team a všechny naše partnery je skvělé, že se oba vozy dostaly do první trojky. Zatím jsme měli těžkou sezónu, ale zdá se, že jsme konečně na dobré cestě. Tak doufejme, že v tom budeme pokračovat," řekl Niclas Gönholm.

Ole Christian Veiby zaznamenal v Portugalsku dvakrát druhé místo. A stejná pozice mu patří také v průběžném pořadí. "Přijeli jsme sem jako první a čtvrtí a odjíždíme jako první a druzí. Zvýšili jsme také náš náskok v šampionátu týmů. Po startu finále jsem dostal pár ran a musel jsem za Niclasem rovnou do jokeru. Hlídal jsem si Klaru, což se povedlo a vyšlo to znovu na druhé místo," uvedl Veiby.

Klara Anderssonová se stala po penalizaci Johana Kristofferssona vůbec první ženou, která se dostala na stupně vítězů v MS. "To byl víkend! Zvlášť když jsem tu jela poprvé! A byla to jedna z nejtěžších, ale zároveň nejzábavnějších tratí, na kterých jsem kdy závodila. Jsem opravdu pyšná na týmovou práci a pokrok, který jsme udělali. Získat své první pódium v mistrovství světa je úžasné. Pro všechny v týmu je to potřebná vzpruha, kterou si s sebou poneseme do dalších závodů," řekla Klara Andersson.

Na čtvrtém místě mimo stupně vítězů skončil po kontroverzním momentu a kontaktu s Kristofferssonem Timmy Hansen. "V nedělním finále jsem skvěle odstartoval. Ve druhém kole ovšem závod skončil. To bylo všechno. Myslím, že jsme podali opravdu dobrý výkon, zejména v neděli, ale výsledek jsem nemohl ovlivnit. Je to zklamání. Samozřejmě pokaždé, když skončíte na stupních vítězů, když je konkurence tak silná, musíte být spokojeni, takže výsledek v sobotu byl dobrý, ale v neděli jsme zase měli šanci na vítězství a to nám vzali, což bylo frustrující. Doufejme, že příště ve Spa získáme naše první vítězství v této elektrické éře MS," prohlásil Timmy Hansen.

Johan Kristoffersson s penalizací nesouhlasil. "S tímto rozhodnutím nesouhlasím. Pokud špatně vyhodnotíte situaci a dostanete penalizaci, je to v pořádku. Ale nechápu, jak mě mohou uznat vinným v situaci, kdy do mě někdo zatočí. I přesto jsme prožili skvělý víkend a navýšili vedení v obou hodnoceních šampionátu," uvedl Kristoffersson.

Highlights - MS 2022 - Portugalsko - finálové jízdy

Tituly v mistrovství Evropy rozdány

V Portugalsku se rozhodlo o obou titulech v mistrovství Evropy. V divizi Euro RX1 sice skončil Anton Marklund na čtvrtém místě, to však stačilo k zisku letošního prvenství. "Je to konečně za námi. Trochu jsme očekávali, že by se to mohlo povést už tady, ale dokud není konec, soupeři stále čekají na vaše zaváhání. Děkuji celému týmu, byla to až doposud skvělá sezona," radoval se Anton Marklund. "Cílem bylo zajistit si titul v Montalegre, abychom si mohli Spa opravdu užít. Jet tam bez dalšího tlaku bude úžasné - ať už v Belgii vyhrajeme, nebo prohrajeme, jsme teď mistři, takže můžeme slavit. Jsem si docela jistý, že Enzo, Jānis a ostatní budou chtít vyhrát poslední závod sezony. Předními nárazníky se šetřit nebude," dodal. Třetím letošním vítězstvím získal titul v Euro RX3 Kobe Pauwels. "Nevím, co říct. Dětský se se stal skutečností. Stojí za tím velké úsilí celé rodiny a především mého otce, který od té doby, co působím v rallycrossu vynechal jen jediný závod. Byla to dlouhá cesta a spousta práce, která se vyplatila," řekl po závodě Kobe Pauwels.

Highlights - ME 2022 - Portugalsko - Euro RX1

Highlights - ME 2022 - Portugalsko - Euro RX3