Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Jan Černý znovu za volantem závodního vozu

1.05.2020 | Autor: Petr Šulčík
Jan Černý znovu za volantem závodního vozu
Poté, co v Česku byla uvolněna některá opatření, se za volant rallycrossového vozu Škoda Citigo Super1600 vrátil Jan Černý. Jezdec týmu Pajr Motorsport absolvoval v Sedlčanech dvoudenní vývojový test.

Po březnovém závodě v belgickém Maasmechelenu, který byl pro Černého prvním závodem po návratu do rallycrossu, bylo třeba přepracovat poznatky, které Jan Černý společně s LMP Racing získal. „Po hodně dlouhé době jsem mohl konečně znovu usednout za volant. Test splnil očekávání, přáli jsme si jeden sucho a druhou polovinu jezdit na mokru. Bohužel nakonec té vody druhý den bylo až moc a vzhledem k podmínkám na trati jsme museli skončit trochu dříve. Doufám, že to co se nám povedlo natestovat, budeme moci ukázat na závodech,“ říká na úvod příbramský jezdec.

Mechanici LMP Racing, kteří vůz Škoda Citigo připravují, měli v Sedlčanech dost práce. „Byl to částečně vývojový test. Řešily se tlumiče, geometrie, rozvážení. Je toho opravdu hodně, co se dá nastavit. Není to o tom, že bych kroužil dvacet třicet kol. Jedu jen jedno až tři kola. Mechanici to mají náročnější, neustále na voze pracují. Z auta tak během jednoho dne nastoupím a vystoupím třeba třicetkrát,“ popisuje Jan Černý.

Co se týče mistrovství Evropy v rallycrossu, zatím nejsou k dispozici žádné informace, kdy by sezona mohla odstartovat. Prvním závodem, který zatím nebyl přesunut je na začátku července švédské Höljes. U nás by se poprvé mohlo závodit na konci června v Sosnové. Záleží na rozhodnutí vlády za jakých podmínek. „V současné době vůbec nevíme, jak to bude s případným vycestováním za hranice. Tam z toho mám trochu obavy,“ uvedl. Rallyová sezona by měla začít rovněž v Sosnové volným závodem. „Byl jsem jedním z těch, který tlačil na to, aby se věci daly do pohybu. Z české špičky by v Sosnové neměl nikdo chybět. Sice to bude na okruhu, není to úplně rally, ale alespoň se bude něco dít a bude se závodit. Bohužel to musí být bez diváků, tak jsme naplánovali alespoň živé vstupy na moje sociální média, jak Instagram tak Facebook,“ prohlásil Černý.

Také s rallyovým vozem Volkswagen Polo R5 v týmu Mogul Benzina Racing 21 měl Černý naplánováno řadu testů. „Vzhledem k tomu, že zatím nevíme, kdy se sezona rozjede, tak čekáme. Testy proběhnou až před samotným závodem.“ Během dlouhé pauzy jezdil Černý především na simulátoru. „Je to jedna z věcí, do které jsem se teď opřel. Nerad bych, aby v budoucnu virtuální závody nahradily ty klasické, ale je to určitý přínos. Závodní vůz a jízdu to ovšem nenahradí.“

Celá společnost je nyní zaměřena na situaci ohledně pandemie koronaviru. „Samozřejmě jsem měl obavy. Ale naštěstí nikdo v mém okolí ani já neměl žádné problémy. Doufám, že to brzy odezní. Sezonu jsem, díky našim partnerům Benzině a Mogulu, měl naplánovanou a zajištěnou jako nikdy v předchozích letech. Starty s Polem R5 v českém šampionátu a k tomu mistrovství Evropy v rallycrossu. Najednou se nic nedělo. Čtrnáct dní bylo hodně náročných a byl jsem z toho hodně smutný. Všichni teď doufáme, že se to brzy rozjede,“ přeje si Černý. 

Video - Jan Černý - test Sedlčany 2020