Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Grönholm v Sosnové nepojede

18.11.2016 | Autor: Petr Šulčík
Grönholm v Sosnové nepojede
Jedna z hlavních hvězd Setkání mistrů Marcus Grönholm musí ze zdravotních důvodů vynechat Setkání mistrů.

Letošní patnáctý ročník Global Assistance Setkání mistrů bohužel neozdobí svou účastí dlouho dopředu potvrzená hvězda světového rallysportu, kterou byl Fin Marcus Grönholm. Ten při exhibičním vystoupení na motoristické slavnosti ve Švédsku utrpěl úraz, jehož následky si z počátku dvojnásobný mistr světa tolik nepřipouštěl, až následně jej donutily vyhledat lékaře, který Grönholmovi jednoznačně zakázal v nejbližší době cestování letadlem. Marcus Grönholm měl na Global Assistance Setkání mistrů již připravenou Toyotu Corolla WRC z týmu invelt, zaplacené letenky, ubytování a to vše teď bohužel přijde vniveč. „Nedá se nic dělat. Jsou věci, které nemůžeme nijak ovlivnit, a mohou se stát každému z nás. S Marcusem Grönholmem jsme v těchto hodinách byli v dost intenzivním telefonickém kontaktu a stále jsme se snažili alespoň o jeho fyzickou přítomnost na Setkání mistrů, ale lékař mu kvůli povaze úrazu zakázal cestování letadlem. Marcus nám slíbil, že udělá všechno proto, aby se na Setkání mistrů objevil někdy v budoucnu. Myslím ale, že se nám díky invelt teamu a Markku Alénovi podaří diváky nijak neochudit a již připravenou Toyotu Corolla WRC uvidí v rukou těch nejlepších závodníků, kteří v Sosnové budou. Posadí se totiž do ní na střídačku právě Markku Alén a Václav Pech jun.,“ říká Pavel Dušánek, ředitel Autodromu Sosnová u České Lípy.

XV. Global Assistance Setkání mistrů tedy přišlo o jednu z hvězd, ale seznam přihlášených zůstává i přesto neskutečně našlapaný skvělými jezdci se špičkovou technikou. Více než čtyři desítky závodníků se utkají v soubojích muže proti muži, na upravené trati autodromu, kde se letos nepojede přes most a diváci tak budou mít možnost sledovat nevšední pohled na trať a nové zatáčky. Finská legenda světového rally Markku Alén je již v Praze a těší se na souboj s Václavem Pechem jun., s nímž loni bojoval až do finálových jízd. Ze špičkových soutěžních jezdců na startu XV. Global Assistance Setkání mistrů jmenujme dále například Martina Vlčka s Fordem Fiesta R5, Jana Černého se Škodou Fabia R5, Johna Hauglanda z Norska se Škodou 130 LR, Jaromíra Tomaštíka se Subaru Impreza WRC, slovenského účastníka MS v rally Martina Kočiho s Fordem Fiesta R5, autokrosaře Jaroslava Hoška a Jakuba Kubíčka se Superbuggy, a mnoho dalších špičkových závodníků.

Legenda škodovky John Haugland oslaví sedmdesátku na Setkání mistrů

Bývalý jezdec továrního týmu Škoda Motorsport ze sedmdesátých a osmdesátých let, Nor John Haugland v letošním roce dosáhl významného životního jubilea, kterým je dovršení sedmdesáti let. Závodník, který spojil svá nejlepší závodnická léta se značkou s okřídleným šípem z Mladé Boleslavi, se představí divákům XV. Global Assistance Setkání mistrů při exhibičních jízdách hned se třemi soutěžními vozy, s nimiž v minulosti závodil. Johna Hauglanda diváci uvidí za volantem historické soutěžní Škody Octavia ze šedesátých let, pak vyzkouší originální soutěžní vůz Škoda 130 LR skupiny B s ním sbíral úspěchy na tratích mistrovství světa v rally osmdesátých letech a následně si zkusí i soutěžní Škodu Favorit skupiny A v jejíž éře končil svou úspěšnou kariéru soutěžního jezdce. John Haugland na Setkání mistrů do Sosnové pozval také tři ze svých bývalých spolujezdců, kteří jej navigovali na rychlostních zkouškách v mistrovství světa v rally s automobily značky Škoda. Do Sosnové tak přijede paní Monika Eckardt z Německa, pan Jan – Olof Bohlin ze Švédska, a pan Arild Antonsen z Norska. Fanoušci motorsportu tak budou mít jedinečnou možnost získat podpis těchto legend na společné autogramiádě, případně při společném focení všech hvězd XV. Global Assistance Setkání mistrů.

Setkání mistrů

John Haugland v současné době působí v roli učitele v rally škole, kterou provozuje v Norsku a jejímiž absolventy jsou například mistr světa v rally a rallycrossu Petter Solberg či český závodník Martin Semerád. Nejúspěšnějším obdobím kariéry tohoto norského závodníka byla osmdesátá léta, kdy nejprve sedlal legendární Škodu 130 RS s níž dokázal sbírat vavříny na zahraničních tratích a reprezentovat tak značku Škoda. Haugland byl ale dobře známým závodníkem i pro české milovníky automobilových soutěží, které zaujal především opakovaným vítězstvím na populární Barum Rally a také na Rally Škoda, předchůdkyni dnešní Rally Bohemia. Jedním z vozů, které John Haugland v Sosnové na XV. Global Assistance Setkání mistrů předvede, bude také Škoda 130 LR z dílny Jaroslava Malého, který originální soutěžní automobil Hauglandovi zapůjčí. XV. Global Assistance Setkání mistrů se uskuteční na Autodromu Sosnová u České Lípy v neděli 20. listopadu. Více na www.autodrom.cz

text: Petr Eliáš