Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

Najdete nás na FacebookuInstagramYoutubeRSS

Evropský návrat do Nyirádu

24.05.2022 | Autor: Petr Šulčík
Evropský návrat do Nyirádu
Samostatným závodem divizí RX1 a RX3 začal letošní evropský šampionát. Do kalendáře se vrátil maďarský Nyirád.

Maďarský "červený kotel" přivítal poprvé od sezony 2013 evropský rallycrossový šampionát. Jezdci si poprvé vyzkoušeli nový nepředvídatelný systém závodu, vše ostatní zůstalo v Nyirádu při starém. Červená šotolina bývalého bauxitového dolu dost prášila, jinak organizace závodu fungovala. Závod sledovala také solidní divácká návštěva, v neděli už na některé diváky nezbyly lístky k návštěvě paddocku.

V divizi Euro RX1 při svém prvním startu v týmu Set Promotion prokazoval po celý víkend svou rychlost Anton Marklund. Švéd vyhrál všechny rozjížďky, rozřazovací závod, semifinále i finálovou jízdu. "Jsem velmi šťastný, že jsem mohl začít sezónu vítězstvím. Miluji tuhle trať – je tu všechno, co by rallycrossový okruh měl být. Před finálovou jízdou jsem opravdu cítil tlak. Po semifinále jsem byl trochu naštvaný, protože jsem věděl, že moje jízda nebyla nejlepší. Ve finále jsem tlačil, jak jsem mohl. Když jsem podepsal smlouvu se Set Promotion, byl jsem si jistý, že máme na vítězství. Je skvělé, že se nám to povedlo hned v prvním závodě sezony. Znamená to pro nás hodně," řekl Anton Marklund.

Druhé místo získal v Nyirádu Enzo Ide. "Jsem šťastný za tento výsledek. Před sezonou jsem absolvoval pouze krátký jednodenní test a závod RallyX Nordic v Höljes, takže zatím toho letos nemám mnoho odjeto. Stále však mohu těžit z loňských zkušeností po boku Johana, kdy jsme absolvovali mnoho závodů. Nyirád pro mě byl novou tratí, V Höljes už mám něco odjeto, takže se těším na další průběh sezony," uvedl Enzo Ide.

Třetí místo je skvělým výsledkem pro Ulrika Linnemanna, který byl po prvním dnu po problémech s turbem a poloosou, díky kterým nedokončil druhou jízdu, až na průběžné osmnácté pozici. Nakonec dokázal dánský jezdec přivézt vůz Ford Fiesta až na pódiovou příčku. "Po problémech, které nás první den postihly, je to neuvěřitelný výsledek. Je těžké držet krok s auty, které ještě minulý rok závodily ve světovém šampionátu. Ale slibuji, že se o to určitě pokusíme," prohlásil Ulrik Linnemann.

Po souboji s českým jezdcem Janem Černým vyhrál v divizi Euro RX3 belgický jezdec Kobe Pauwels. "Je to neuvěřitelné. Po první a třetí jízdě to pro nás vypadalo opravdu složitě, ale s podporou mého týmu a rodiny jsme to zvládli. Ve finále to nebylo snadné, protože ostatní byli rychlí a já věděl, že mám jen jedno kolo na to, abych si vytvořil náskok. Z našich časů během víkendu jsem věděl, že jsem schopný zajet nejrychlejší kolo. Vyhrát pod takovým tlakem je skvělé,“ řekl Belgičan.

Sestřih - ME 2022 RX1 - Nyirád (HU)