Rallycrossové loučení v Sosnové

23.10.2012 | Autor: Petr Šulčík
Ohlédnutí za posledním podnikem MMČR a ZSE.

Ani podzimní a sychravé počasí s nepříjemnými mlhami nezabránilo stovkám fanoušků motoristického sportu a rallycrossu zvlášť v rozlučce s letošní sezonou, která se v neděli 21. října uskutečnila v Global Assistance racing Aréně v Sosnové u České Lípy. Mogul rallycrossu Sosnová se současně jel i jako závod FIA zóny střední Evropy a mistrovské závody Česka, Polska a Rakouska. Byť se jednalo o poslední závod, a mnohé z titulů již byly rozdány, sešla se na startu velmi dobrá konkurence a zejména ve třídě SuperCars se jednalo o nejlépe obsazený závod v tomto roce na území České republiky.

Ve třídě nejsilnějších speciálů SuperCars vypadli bohužel všichni čeští účastníci buď ještě v rozjížďkách nebo až ve finále A, jako třeba Marek Zeman, kterému s novým vozem nepřálo štěstí, stejně jako Otakaru Výbornému. Z vítězství se nakonec radoval Alois Höller z Rakouska, který do Sosnové přivezl Ford Focus a stal se i mistrem České republiky. Za ním skončili Polák Lukasz Kabacinski s Mitsubishi Lancer EVO VIII a další Polák Lukasz Zoll se Subaru Impreza. Pohled na silné rallycrossové speciály, které mají maximální výkon vysoce přes 500 koní, ale oko diváka potěšil tak jako tak.

Napínavé souboje, v hodně vyrovnaném poli, byly jako obvykle vidět zejména ve třídě Super1600. Mrštné šestnáctistovky s pohonem předních kol patří mezi divácky i jezdecky oblíbené závodění hlavně díky velké vyrovnanosti, kde proto není nouze o předjížděcí manévry. V Sosnové nakonec zvítězil Lotyš Nitišs Reinis s Renaultem Clio MK2 před Jaroslavem Vančíkem se Škodou Fabia a Václavem Veverkou jun. startujícím s Peugeotem 206 Maxi, kterého tento výsledek posunul na druhé místo v MMČR.

Třída SuperNationals láká pravidelně velké množství účastníků, kteří nechtějí nechat doma zahálet jejich speciály. Na start posledního závodu se jich postavilo rovnou patnáct. Jasným favoritem této třídy byl před startem Roman Častoral, který už měl mistrovský titul zajištěn. Tomu se ale ve finálové jízdě nedařilo dostat se před Lotyše Märise Ločmelise s Peugeotem 206. Ten po zásluze v Sosnové zvítězil. Druhý byl tedy náš Roman Častoral s Opelem Astra OPC a za ním skončil Rakušan Mario Leonhardsberger s Hondou Civic. Posledně jmenovaný se na třetí místo dostal až dodatečně, protože sportovní komisaři rozhodli o trestu pro Jakuba Bittmana, který nepovoleně vrážel do soupeře.

Pravidelnými účastníky rallycrossových závodů jsou závodníci v Kartcross Mascom Cupu. Hodně ostré a velmi hbité buggyny jsou velkou zábavou pro jezdce a díky velkému množství účastníku a trochu odlišnému systému startů, kdy startují všichni účastníci pohromadě ve všech rozjížďkách, i atraktivní pro diváky. Ti vidí velké množství předjížděcích manévrů, kde není nouze o krizové momenty. I při posledním závodě sezony se účastníci Kartcrossu Mascom Cupu kolizím nevyhnuli. Ve finále byl dokonce odložen start kvůli havárii, která na první pohled nevypadala vůbec pěkně. Její aktéři byli ale po prohlédnutí lékařem propuštěni z nemocnice, takže k žádným závažným úrazům nedošlo. Mezi Kartrossovými buggynami zvítězil nakonec Ondřej Šlechta s motorem Yamaha R6 před Jakubem Mrkvou, který sází na Hondu RR. Třetí skončil Jiří Havelka s Kawasaki ZX 6R.

Závěr rallysrossového mistrovství České republiky se tedy vydařil a závodníci se důstojně rozloučili se sezonou. Pořadatelé i týmy již spřádají plány nad další sezonou, která začne na jaře roku 2013. Ještě před tím se ale někteří rallycrossaři objeví na tradičním Setkání mistrů, které se na autodromu v Global Assistance Racing Aréně v Sosnové u České Lípy uskuteční 17. - 18. listopadu 2012.