Loeb vítězem Race of the Champions, Pohár národů pro Nory

7.02.2022 | Autor: Petr Šulčík
Sébastien Loeb vyhrál závod Race of the Champions ve švédském městě Pitea. Nations Cup vyhráli Norové.

Sébastien Loeb porazil Sebastiana Vettela ve finále závodu Race of Champions a získal rekordní čtvrtý titul v tomto závodě. Ve finálovém souboji porazil Loeb čtyřnásobného šampiona formule 1 v úvodních dvou jízdách, ale chyba ve třetí jízdě za volantem plně elektrického rallycrossového vozu RX2e otevřela Vettelovi cestu k odvetě. To posunulo rozhodování do čtvrté jízdy, tentokrát ve vozech Polaris RZR. Vettel se dostal do vedení. Loeb však ve druhé polovině dvoukolové soutěže snížil náskok a zvítězil o 0,786 sekundy.

Na cestě do finále Vettel porazil pravidelného účastníka ROC Toma Kristensena 2:0, přičemž vůz RX2e devítinásobného vítěze 24 hodin Le Mans v první jízdě zpomalil a ve druhém vzájemném souboji skončil o více než dvě sekundy za Vettelem. Loeb vyhrál na  svým dlouholetým soupeřem v rally a rallycrossu Petterem Solbergem i jeho synem Oliverem. Poté se v repríze finále ROC z roku 2006 utkal s Mattiasem Ekströmem. Loeb měl brzy navrch, když vyhrál první jízdu s vozem Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport s pohonem zadních kol, ale s rallycrossovým speciálem Supercar Lites Ekström vyrovnal, když vyhrál o 2,020 sekundy. K vidění byl také souboj Timmy Hansen a Johan Kristoffersson podobně jako tomu bylo v loňské sezoně mistrovství světa. Zvítězil Kristoffersson poté, co Hansen narazil do sněhové bariéry a zkřížil dráhu, což ho stálo vítězství. To Kristofferssonovi připravilo další odvetu, tentokrát s Ekströmem.

Petter a Oliver Solberg vyhráli sobotní Pohár národů 2022, když porazili Jimmieho Johnsona a Coltona Hertu z týmu USA. Finále na pět nejlepších začalo soubojem legendy NASCAR Johnsona se starším Solbergem na vozech Polaris RZR. Johnson začal proti Solbergovi zostra. Jeho Polaris se však zastavil.

Oliver Solberg se poté postavil proti hvězdě IndyCar Coltonu Hertovi - náhradníkovi za zraněného Travise Pastranu - v elektrickém rallycrossovém voze RX2e. Krátká časová ztráta při kontaktu se sněhovou bariérou znamenala, že Herta skončil se ztrátou 1,753 sekundy. Následně Johnson ve voze Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport proti Oliveru Solbergovi vyhrálo 1,602 s. Do vozu Olsbergs MSE Supercar Lites byli posazeni Herta a Petter Solberg, což se ukázalo jako rozhodující závod, v němž si Solberg zajistil pohodlné vítězství. Herta totiž opět kolidoval se sněhovou bariérou. V závodě se v ukázkové jízdě představil také elektrický speciál pro seriál Nitro Rallycross - FC1 - X.